Czy da się zapobiec zmarszczkom?

Niektórzy uważają, że dodają nam uroku i charakteru. Inni zrobią wszystko, żeby im zapobiec. Czasem pojawiają się już u bardzo młodych osób. Są też tacy, których skóra przez wiele lat jest od nich wolna. Zmarszczki – dlaczego powstają i czy można temu przeciwdziałać?


Dlaczego powstają zmarszczki?

W dużym skrócie dlatego, że nasza skóra nieustannie pracuje. A zmarszczki to nic innego, jak pojawiające się w skórze zagięcia i linie. Przede wszystkim te, które wynikają z naszej mimiki, wyrażania emocji. Najszybciej zauważamy je tam, gdzie skóra jest cienka. Dlatego jako pierwsze zwykle pojawiają się zmarszczki w okolicach oczu. Przyczyny powstawania zmarszczek to:

  • suchość skóry – związana z wiekiem, spowodowana różnymi dolegliwościami albo sprowokowana nieprawidłową pielęgnacją;
  • utrata jędrności – wywołana zanikaniem włókien kolagenowych i sprężystych, których produkcja spada wraz z wiekiem;
  • zaburzenie pracy gruczołów łojowych i potowych – z upływem czasu zaburzeniu ulega ochronny płaszcz skóry, cera łatwiej się odwadnia i podrażnia.

Kiedy pojawiają się zmarszczki?

Nie ma reguły. Na czas pojawiania się pierwszych zmarszczek wpływają zarówno geny, jak i czynniki zewnętrzne. Najczęściej między 25 a 35 rokiem życia zaczynamy zauważać tzw. kurze łapki. To zmarszczki mimiczne w kącikach oczu, które powstają, bo często mrużysz oczy, albo należysz do tych osób, które śmieją się również oczami. Ze śmiechu nie rezygnuj, ale chroń oczy przed słońcem i dbaj o wzrok, a ustrzeżesz się nadmiernego mrużenia.

Jeśli masz bogatą mimikę to dość szybko mogą też pojawić się zmarszczki na czole. Szczególnie uciążliwa bywa tzw. zmarszczka gniewu, która powstaje na skutek marszczenia brwi. Z czasem zmarszczki mimiczne utrwalają się. Jeśli narażeni jesteśmy na szkodliwe czynniki zewnętrzne, zanieczyszczenia, promienie UV czy dym nikotynowy, to obok mimicznych zmarszczek szybko mogą pojawić się inne, głębsze, których można by z powodzeniem uniknąć.


Jak dzielimy zmarszczki?

Ze względu na sposób, w jaki powstają, zmarszczki dzielimy na kilka kategorii.

  • Zmarszczki mimiczne – powstają, bo mięśnie twarzy pracują i w ciągu dnia wielokrotnie się kurczą. Dotyczą miejsc, które najsilniej wyrażają nasze emocje: okolic oczu, czoła, ust. Początkowo dynamiczne, z czasem ulegają utrwaleniu.
  • Zmarszczki grawitacyjne – pojawiają się, bo skóra się starzeje. Są związane ze spadkiem ilości włókien kolagenu i elastyny, kwasu hialuronowego, a także tkanki tłuszczowej. Zwykle pojawiają się po 40 roku życia, często u osób, które szybko tracą na wadze (np. linie marionetki).
  • Zmarszczki strukturalne – nazywane często posłonecznymi. Powstają na skutek nadmiernej ekspozycji na działanie promieni UV. Promieniowanie niszczy włókna kolagenowe i przesusza skórę. Najczęściej są liczne i drobne. Lubią pojawiać się na szyi i dekolcie. Z czasem ulegają pogłębieniu a ich układ przybiera romboidalny kształt.
  • Zmarszczki senne - ich pojawianie zależne jest od tego w jaki sposób śpimy, dlatego często są asymetryczne. U młodych osób w ciągu dnia ulegają wygładzeniu, ale z czasem skóra traci tę zdolność. Warto przyjrzeć się swoim nawykom związanym ze snem.
  • Zmarszczki palacza – oczywistą przyczyną jest palenie papierosów. To pionowe linie, które układają wokół ust. Początkowo mają charakter mimiczny, ale w wyniku starzenia i uszkodzeń skóry ulegają utrwaleniu. Taki rodzaj zmarszczek czasem pojawia się również u osób niepalących.

Jak pozbyć się zmarszczek?

Zadanie nie należy do najłatwiejszych. My jesteśmy zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto przypomnieć sobie jak starzeje się nasza skóra i jaki my mamy na to wpływ (przeczytaj artykuł tutaj). Jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać:

  • Stosuj ochronę przeciwsłoneczną (filtry, okulary przeciwsłoneczne)
  • Zainwestuj w antyoksydanty
  • Unikaj palenia papierosów, również biernego
  • Zadbaj o zbilansowaną, zrównoważoną dietę
  • Nawadniaj organizm
  • Chroń skórę przed smogiem i zanieczyszczeniami
  • Wykonuj regularnie automasaż twarzy
  • Dobieraj pielęgnację właściwą do potrzeb cery

W gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej możesz poddać się różnym zabiegom, które w różnym stopniu są w stanie zniwelować istniejące już zmarszczki. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest jednak stosowanie odpowiednio dobranych preparatów. My polecamy:


benefitbalance
b-complex
alt-a

Łagodny tonik antyoksydacyjny (BENEFIT BALANCE ANTIOXIDANT INFUSION TONING MIST) - dostarczy Twojej cerze dużą dawkę antyutleniaczy, które wzmocnią ją i zapewnią długotrwałą ochronę. Znajdziesz tu polifenole z zielonej herbaty, rozjaśniający glutation, łagodzący bisabolol, a także składniki mocno nawilżające Twoją skórę. Stosuj go po każdym umyciu twarzy, a także jako mgiełkę odświeżająca w ciągu dnia.

Booster z witaminą B (B COMPLEX) – to wielozadaniowy preparat w postaci pudru, który z powodzeniem połączysz z ulubionym kremem. Zawarty w nim niacynamid zredukuje już istniejące zmarszczki i drobne przebarwienia, trehaloza zwiększy nawilżenie, a inulina zadba o mikrobiom Twojej skóry.

Dzienny krem odmładzający (ALT-A) – skoncentrowany krem z bakuchiolem, który pobudza regenerację i odbudowę skóry (więcej o bakuchiolu znajdziesz tutaj). Znajdziesz tu również mocno nawilżającą i łagodzącą ektoinę, trehalozę, która głęboko nawadnia i chroni przed wolnymi rodnikami, a także witaminę E, który wzmocni barierę ochronną Twojego naskórka i złagodzi objawy fotostarzenia.


Tak skomponowana pielęgnacja dostarczy cerze składników niezbędnych do utrzymania nawilżenia i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu Twoja skóra dłużej zachowa młody i promienny wygląd, a zmarszczki mimiczne będą jedynie dodawały uroku Twojej twarzy.

Powiązane produkty