Czym jest chiralność?

Jak zrozumieć chiralność? Każdy żywy organizm jest zbudowany tzw. z chiralnych „cegiełek”. Takimi chiralnymi związkami są np. aminokwasy, hydroksykwasy węglowodory, kwasy rybonukleinowe, jak również białka, cukry czy tłuszcze. Nasze własne DNA jest chiralne, podobnie jak hormony, enzymy i strukturalne składniki tkanki, krwi, włosów i skóry. Sam wzór sumaryczny nie mówi nam wiele o budowie samego związku, ponieważ cząsteczki posiadające ten sam skład atomowy mogą różnić się sposobem i kolejnością powiązania atomów lub ich rozmieszczeniem w przestrzeni.

Związki chiralne to związki optycznie czynne, to znaczy takie, które potrafią skręcać płaszczyznę światła spolaryzowanego, a niektóre z nich (nie wszystkie) mogą tworzyć lewo- i prawoskrętne formy krystaliczne. Jeśli cząsteczka jest chiralna, znaczy to, że jej odbicie lustrzane nie jest identyczne z wyjściową cząsteczką (podobnie jak prawa i lewa ręka). Nie można ich na siebie nałożyć. Takie cząsteczki różnią się tylko ułożeniem ich fragmentów w przestrzeni i nazywamy je enancjomerami. Jedną z przyczyn chiralności jest obecność asymetrycznego atomu w budowie cząsteczki, czyli tak zwanego centrum chiralności. Takim atomem asymetrycznym jest atom węgla, z którym związane są cztery różne atomy lub grupy atomów. Enancjomery rozróżnia się na podstawie ich konfiguracji, która jest oznaczana literą L lub D (w innej nomenklaturze albo S lub R). Oprócz tego wszystkie własności fizyczne i olbrzymia większość chemicznych są dla obu enancjomerów niemal identyczne.

Na przykład wiele leków syntetycznych wykazuje szkodliwe lub lecznicze działanie zależnie od swojej formy enancjomerycznej. Najbardziej znanym przykładem jest chyba talidomid, popularny w latach sześćdziesiątych lek przeciwbólowy, który był stosowany szczególnie u kobiet, których ciąża przebiegała z powikłaniami. W tamtych czasach uważano go za bezpieczny, ale niestety wówczas wiedza o różnych właściwościach enancjomerów nie była jeszcze rozpowszechniona. Lek był mieszaniną dwóch enancjomerów w stosunku 1:1 (czyli racematem). Brak wiedzy o chiralności zakończył się wówczas tragicznie. Okazało się, że forma R ma rzeczywiście działanie lecznicze (obecnie wykorzystywana jest w leczeniu szpiczaka), a forma S, niestety, ma właściwości mutagenne i wpływa na DNA płodu. Około 15 tysięcy dzieci cierpi z powodu ciężkich deformacji ciała w wyniku zażywania racematu tego związku przez kobiety w ciąży. Pokazuje to jak ważnym zagadnieniem jest chiralność w przypadku funkcjonowania człowieka.

Związki potrafią wykazywać diametralnie różną aktywność biologiczną w zależności od tego, którym są w parze enancjomerem. Na przykład:

  • (+)glukoza jest w pełni przyswajalna przez organizm, zaś (−)glukoza nie jest w ogóle przyswajalna (mimo że w smaku jest słodka),
  • związek odpowiadający za zapach niektórych cytrusów – limonen może pachnieć cytryną (L) lub pomarańczą (D),
  • poligodial naturalnie obecny w rdeście ostrogorzkim chroni go przed mszycami, a jego odbicie lustrzane jest wysoce toksyczne dla rośliny.A jak chiralność wykorzystać w kosmetologii?

Czy stosowanie tutaj odpowiednich enancjomerów ma jakiekolwiek znaczenie? Okazuje się, że tak, bo odpowiednio oczyszczone cząsteczki łączą się z komórkami skóry niemal jak puzzle, dzięki czemu terapie mogą być bardziej celowane na dany problem, bez ryzyka niepotrzebnych powikłań.

chiralnoscCosmedix - jako pierwszy - bazując na medycynie i zaawansowanych badaniach, wprowadził do swoich preparatów odpowiednie formy enancjomerów. Kiedy w 1999 roku powstała marka specjaliści od pielęgnacji skóry i konsumenci nie mieli zbyt dużego wyboru w produktach do pielęgnacji. Te naturalne - ładnie pachniały i były przyjemne w aplikacji, ale nie były w stanie przebudować skóry i działać na nią tak, jak ich bardziej agresywne i często drażniące chemiczne odpowiedniki. Dzięki zastosowaniu korekty chiralnej można wykorzystać najsilniejsze składniki pochodzące z natury w stężeniach, które wywołują realne zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu skóry, wykluczając zbędne podrażnienie.
Obecnie mamy ogromny trend w kosmetyce na wykorzystanie dobrodziejstw natury. Jednak często zdarza się, że właśnie na naturalne produkty reagujemy podrażnieniem lub alergią. Dlaczego tak się dzieje? Nie wszystkie naturalne składniki wykorzystywanie w produkcji kosmetyków są odpowiednio oczyszczone i dlatego u niektórych mogą powodować niepożądane reakcje. W Cosmedix wszystkie wyciągi botaniczne są oczyszczane na poziomie molekularnym. Następnie są zamykane w odpowiednich nośnikach, które zapewniają działanie wysoce kompatybilne ze skórą. To właśnie połączenie zaawansowanej technologii oraz oczyszczonych składników pozyskiwanych z roślin pozwala osiągać szybkie i spektakularne efekty w terapiach skóry.

Powiązane produkty