- today
- perm_identity Marta Zielińska
- label Pielęgnacja
- remove_red_eye 4673 odwiedzin
Starzenia skóry nie da się powstrzymać, mimo że nauka nieustannie szuka rozwiązań. Dzięki badaniom istnieją jednak rozwiązania, które mogą ten proces spowolnić. Należą do nich między innymi czynniki wzrostu. Choć tworzone w laboratoriach, naśladują składniki naturalnie obecne w organizmie. Czynniki wzrostu zrewolucjonizowały medycynę estetyczną, a od jakiegoś czasu zajmują ważne miejsce również w kosmetologii.
Dlaczego skóra się starzeje?
Czynników przyspieszających starzenia się skóry jest wiele i pisaliśmy o tym w osobnym artykule (https://cosmedix.pl/blog/pielegnacja/cera-dojrzala). I chociaż są one różne, to patomechanizmy, które powodują pogorszenie stanu skóry, są do siebie bardzo podobne. Przede wszystkim dochodzi do zmian w obrębie tzw. macierzy zewnątrzkomórkowej. Macierz to sieć białek i substancji organicznych, która otacza komórki skóry i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu struktury tkanek, regulacji sygnałów komórkowych i procesów zapalnych. Do zmian w obrębie macierzy dochodzi, gdy wzrasta poziom metaloproteinaz. To enzymy, które doprowadzają m.in. do degradacji włókien kolagenowych. W skórze starzejącej się spada nie tylko liczba fibroblastów, ale zaburzony zostaje także ich podział, co skutkuje zmniejszeniem powstawania kolagenu.
Osłabienie macierzy powoduje powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry. Spada również poziom kwasu hialuronowego, osłabieniu ulegają funkcje bariery hydrolipidowej. Zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych. Na skutek tego zmienia się koloryt skóry, staje się poszarzała i traci blask.
Czym są czynniki wzrostu?
Czynniki wzrostu są grupą białek, które odgrywają istotną rolę w procesach wzrostu, różnicowania i regeneracji tkanek w organizmach żywych. W istotny sposób wpływają one na podziały komórkowe i odnowę tkanek. Aktywizują gojenie i procesy naprawcze. Odgrywają ogromną rolę w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji skóry. Dzięki nim możliwa jest komunikacja, czyli przekazywanie impulsów między skórą właściwą a naskórkiem.
Jak działają czynniki wzrostu?
Czynniki wzrostu są wytwarzane i uwalniane w odpowiedzi na różnorodne bodźce w organizmie. Są produkowane przez różne typy komórek, w tym przez komórki skóry. Po dostaniu się do komórek docelowych, czynniki wzrostu łączą się z receptorami na ich powierzchni. Takie połączenie z receptorem prowokuje uruchomienie szeregu procesów biologicznych, między innymi odbudowę składników macierzy zewnątrzkomórkowej.
Które czynniki wzrostu są ważne dla skóry?
Z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania skóry ludzkiej istnieje kilka istotnych czynników wzrostu.
- EGF – czynnik wzrostu naskórka. Jest odpowiedzialny za stymulowanie podziałów komórek nabłonkowych skóry, regenerację i gojenie się ran. Może też pobudzać produkcję kolagenu i nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę).
- TGF-β – transformujący czynnik wzrostu beta. Ma on istotną rolę w procesach naprawczych i regeneracyjnych skóry. Usprawnia syntezę kolagenu, elastyny i innych składników macierzy pozakomórkowej, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie prawidłowej struktury i elastyczności skóry. TGF-β wpływa również na różnicowanie się komórek skóry i reguluje procesy gojenia.
- FGF – czynnik wzrostu fibroblastów. Wpływa na rozwój i funkcje fibroblastów, komórek, które są kluczowe dla produkcji kolagenu, elastyny i innych składników tkanki łącznej w skórze. FGF stymuluje również angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych.
- KGF – czynnik wzrostu keratynocytów. Stymuluje namnażanie i podział komórek naskórka. Pomaga w utrzymaniu integralności bariery naskórkowej i regeneracji uszkodzonego nabłonka.
Te czynniki wzrostu działają synergicznie i wzajemnie się regulują. Współtworzą złożony system sygnalizacji, który wpływa na różnorodne procesy skórne. Wcześniej wprowadzano je do skóry w trakcie zabiegów medycyny estetycznej, zwłaszcza z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Dzięki osiągnięciom biotechnologii możliwe jest dziś dostarczanie czynników wzrostu w preparatach kosmetycznych. Nie zapominajmy jednak, że są to cząsteczki białkowe, czyli bardzo duże, a skóra chroniona jest przez komórki warstwy rogowej i lipidy. Dlatego w nowoczesnych preparatach stosowane są specjalne systemy nośnikowe (np. liposomy lub nanosomy).
Z czym łączyć czynniki wzrostu?
Ponieważ są to składniki, które mają pobudzać procesy odnowy komórkowej, warto łączyć je z substancjami, które przyspieszają regenerację skóry i chronią przed czynnikami szkodliwymi. Kosmetyczną skuteczność czynników wzrostu będą podbijały silne antyoksydanty, peptydy biomimetyczne czy pochodne retinolu. Dzięki takim połączeniom preparaty działają nie tylko szybciej, ale też na wielu płaszczyznach. Oznacza to, że są w stanie jednocześnie zadbać o wszystkie potrzeby skóry. Samo zastosowanie czynnika wzrostu w recepturze nie powoduje automatycznie, że kosmetyk staje się skuteczniejszy. Niezwykle ważna jest technologia i otoczenie, w jakim dany czynniki zostanie umieszczony.
Kiedy sięgać po kosmetyki z czynnikami wzrostu?
Wtedy, kiedy zauważasz, że Twoja skóra zaczyna się zmieniać. Pierwsze oznaki starzenia się skóry możemy obserwować już ok. 25 r. ż. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy nasza skóra jest naturalnie sucha lub była narażona na czynniki szkodliwe, takie jak promieniowanie UV, dym nikotynowy czy zanieczyszczenia środowiska. Pierwsze oznaki starzenia skóry to jej większa suchość, utrwalanie się zmarszczek mimicznych i stopniowo zmniejszająca się elastyczność. Pojawiają się stopniowo, dlatego ważne jest, by dobrze poznać swoją skórę i reagować na jej potrzeby.
Jakie kosmetyki wybrać?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, za skuteczność preparatu nie odpowiada tylko jeden składnik, ale cała jego formuła. Jeśli szukasz skutecznych kosmetyków, które pobudza Twoją skórę do odnowy i skutecznie zapobiegną jej przedwczesnemu starzeniu, mamy dla Ciebie dwie propozycje:
Przeciwzmarszczkowe serum odżywcze CELL ID. Tu, obok czynnika wzrostu naskórka (EGF) znajdziesz tripeptyd miedziowy, który intensywnie pobudza syntezę kolagenu i elastyny. W takim połączeniu serum skutecznie zwiększa jędrność skóry i zapobiega jej wiotczeniu. Dodatkowo mamy tu ceramid 3, który chroni barierę naskórka i zapobiega ucieczce wilgoci. Ekstrakt mitochondrialny z drożdży i koenzym Q10 dodają skórze energii, poprawiają oddychanie komórkowe i sprawiają, że Twoja cera szybko nabierze blasku. Serum zawiera też skuteczne antyoksydanty i składniki nawilżające.
Rewitalizujące serum do cery dojrzałej RADIANCE to kompozycja silnych przeciwutleniaczy, takich jak resweratrol, glutation, kwas alfa-liponowy czy pułapki spinowe. Chronią skórę przed skutkami stresu oksydacyjnego, tworzeniem się stanów zapalnych i przedwczesnym pojawianiem się zmarszczek. Dzięki temu potęgują działanie EGF, czyli czynnika wzrostu naskórka, który stymuluje odnowę keratynocytów i pobudza syntezę kolagenu. Serum zawiera też intensywnie nawilżająca trehalozę, która długotrwale utrzymuje wilgoć w skórze.
Jeśli chcesz skutecznie przeciwdziałać procesom starzenia w skórze, czynniki wzrostu powinny wzbudzić Twoje zainteresowanie. W kosmetykach stosuje się składniki pochodzenia roślinnego lub biotechnologiczne, które są nie tylko efektywne, ale też w pełni bezpieczne. Wybieraj świadomie i pamiętaj, że dla zdrowia skóry i zachowania młodości potrzebne jest codzienne działanie na kilku różnych obszarach.
Powiązane produkty
Cell ID Nutritive Defense Serum
Przeciwzmarszczkowe serum odżywcze
Karagenian – polisacharyd pozyskiwany z krasnorostów (czerwonych alg). Tworzy na powierzchni naskórka delikatny film, który zapobiega utracie...