- today
- perm_identity Marta Zielińska
- label Pielęgnacja
- remove_red_eye 953 odwiedzin
Większość z nas słyszała o enzymach. Wiemy, że są wykorzystywane w peelingach i mają coś wspólnego z owocami. Czy jednak enzymy w kosmetyce służą jedynie do złuszczania naskórka? A może mają też inne, szersze działanie? Choć kosmetologia wykorzystuje te składniki od wielu lat, to jednak wciąż wiedza na ich temat jest niewielka. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci temat i pokazać, dlaczego skóra kocha enzymy.
Czym są enzymy?
Enzymy to białka lub cząsteczki biologiczne, które pełnią kluczową rolę w przyspieszaniu i kontrolowaniu reakcji chemicznych w organizmach żywych. Są katalizatorami, które umożliwiają zachodzenie wspomnianych reakcji przy znacznie niższych temperaturach i z mniejszym zużyciem energii, niż byłoby to możliwe bez ich udziału. Enzymy odgrywają kluczową rolę w procesach metabolicznych, trawieniu, rozkładzie składników odżywczych, produkcji energii, replikacji DNA i wielu innych istotnych procesach. Bez nich utrzymanie przy życiu komórek po prostu nie byłoby możliwe.
Budowa chemiczna enzymów
Podstawową jednostką budulcową enzymów są aminokwasy. Wszystko zaczyna się od sekwencji aminokwasów połączonych w długi łańcuch, który nazywamy łańcuchem polipeptydowym. Każdy enzym ma swoją unikalną sekwencję aminokwasów, która decyduje o jego działaniu. Aminokwasy tworzą przestrzenną strukturę, która określa m.in. miejsce aktywności enzymu. Już niewielka zmiana w strukturze enzymu może znacznie wpłynąć na jego funkcje.
Skąd wzięły się enzymy w kosmetyce?
Pierwszy enzym, który do dziś stosujemy w kosmetyce, został odkryty pod koniec XIX wieku. Była to papaina wyizolowana z owoców papai. Surowce roślinne, o których wiemy dziś, że zawierają enzymy, były od wieków stosowane do pielęgnacji skóry. Już starożytni używali ich do wygładzania i rozjaśniania naskórka, choć oczywiście nie znali konkretnych substancji. Wraz z postępem technologicznym i badaniami nad budową skóry i procesami biologicznymi naukowcy zaczęli lepiej rozumieć, jak enzymy mogą być wykorzystywane w kosmetyce. Okazały się skuteczne w złuszczaniu naskórka, poprawie tekstury skóry, redukcji przebarwień, łagodzeniu stanów zapalnych i stymulacji procesów regeneracyjnych. To właśnie dlatego przyciągnęły tak dużą uwagę branży kosmetycznej.
Mechanizm działania enzymów na skórę
W naszej skórze naturalnie występują enzymy, które regulują proces złuszczania naskórka. Niestety, podobnie jak w przypadku innych ważnych składników, ich poziom spada wraz z wiekiem. To sprawia, że z czasem nasz naskórek staje się coraz bardziej szorstki, mniej elastyczny, poszarzały i ma tendencję do widocznego łuszczenia. Dzięki zastosowaniu enzymów w kosmetyce możemy aktywnie wspierać funkcje skóry i wspomagać pracę naskórka na różnych etapach życia.
Enzymy, które są stosowane do złuszczania naskórka, działają w sposób selektywny na martwe komórki, a jednocześnie nie uszkadzają żywych. Wpływają na połączenia między komórkami, rozpuszczają je i w ten sposób powodują oddzielanie się komórek. To sprawia, że zrogowaciały naskórek zostaje usunięty, by odsłonić świeżą i promienną cerę.
Czy tylko złuszczanie?
Choć enzymy kojarzą nam się przede wszystkim z peelingami, to złuszczanie naskórka nie jest ich jedynym zadaniem. Niektóre z nich pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia, inne przeciwdziałają gromadzeniu się melaniny i powstawaniu przebarwień lub stymulują mikrokrążenie. Istnieją też enzymy (np. dysmutaza ponadtlenkowa), które przeciwdziałają aktywności wolnych rodników. Są silnymi antyoksydantami, dzięki czemu chronią przed występowaniem stanów zapalnych i przedwczesnym starzeniem się skóry.
Z jakich roślin pozyskuje się enzymy?
Najbardziej znanym źródłem enzymów w kosmetyce jest papaja. To z jej owoców pozyskiwana jest wspomniana wcześniej papaina. Coraz częściej jednak biotechnologia kosmetyczna sięga po inne rośliny i pozyskuje z nich te skuteczne składniki. Są to m.in.
- Ananas
- Aloes
- Figowiec
- Wąkrota azjatycka
- Tamaryndowiec
- Kawa arabska
- Awokado
Niektóre enzymy wykorzystywane w kosmetyce pochodzą także z bakterii i grzybów.
Jakie efekty daje stosowanie enzymów w kosmetyce?
Enzymy w kosmetyce działają w sposób selektywny i delikatny, ale szybko poprawiają stan i wygląd skóry.
- Łagodnie złuszczają martwy naskórek
- Wygładzają skórę
- Wyrównują koloryt cery
- Redukują przebarwienia
- Stymulują procesy regeneracji skóry
- Wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
- Zmniejszają objawy trądziku
- Ułatwiają eliminację toksyn
- Działają przeciwrodnikowo
- Regulują równowagę lipidową
- Zwiększają wchłanianie składników aktywnych
Działanie enzymów w kosmetyce jest zróżnicowane i może być dostosowane do różnych potrzeb skóry, w zależności od rodzaju produktu kosmetycznego.
Kto może stosować enzymy?
Enzymy kosmetyczne mogą być stosowane przy różnych typach cery. Dobrze sprawdzą się nawet przy skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień, ale także tłustej, mieszanej czy trądzikowej. Wybór odpowiedniego produktu zależy od indywidualnych potrzeb skóry i jej problemów. Przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków z enzymami będą jednak aktywne zakaźne choroby skóry, przerwanie ciągłości naskórka, a także alergia na konkretny składnik.
Jakie kosmetyki z enzymami wybrać?
Jeśli chcesz skupić się na skutecznym, ale w pełni bezpiecznym złuszczaniu naskórka w warunkach domowych, polecamy Ci enzymatyczną maskę żurawinową PURE ENZYMES. Ekstrakt z żurawiny zawiera naturalne salicylany, które świetnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry skłonnej do łojotoku, zaskórników czy stanów zapalnych. Dzięki obecności dysmutazy ponadtlenkowej maska redukuje aktywność wolnych rodników. Nawilżający ekstrakt z aloesu i łagodzące wyciągi roślinne sprawiają, że Twoja skóra po każdym zastosowaniu maski będzie ukojona, rozjaśniona i przyjemnie wygładzona.
Jeśli szukasz silniejszego złuszczania, wypróbuj płatki PREP&RESET z hydroksykwasami i papainą. Niezwykle proste w użyciu pozwolą Ci osiągnąć gabinetowy efekt w zaciszu własnej łazienki. Skutecznie złuszczają martwy naskórek, odblokowują zatkane pory i przygotowują skórę do dalszych etapów pielęgnacji. Składniki, którymi nasączone są płatki, pobudzają także syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu to doskonały zabieg przeciwstarzeniowy.
Jeśli natomiast najbardziej zależy Ci na ochronie skóry i szukasz silnie przeciwrodnikowego kosmetyku, sięgnij po ujędrniające serum antyoksydacyjne AFFIRM. Ten lekki, żelowy preparat możesz stosować każdego dnia pod ulubiony krem lub SPF. Zawiera silnie antyoksydacyjną dysmutazę ponadtlenkową, a także resweratrol, l-glutation i witaminę E, co sprawia, że to prawdziwy „zmiatacz” wolnych rodników. Jego składniki zamknięte są w liposomach, dzięki czemu docierają głęboko i działają z niezwykłą skutecznością.
Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci rolę, jaką enzymy odegrały i nadal odgrywają w rozwoju kosmetologii. To skuteczne i bezpieczne składniki, po które możesz sięgać niezależnie od Twojego wieku, typu cery czy jej stanu. Regularnie stosowane pozwolą Ci cieszyć się pełną blasku, zdrową skórą.
Powiązane produkty
Affirm Antioxidant Firming Serum 15 ml
Ujędrniające serum antyoksydacyjne
Co zawiera? Diacetyl Boldine – chroni lipidy skórne przed utlenianiem, wzmacnia włókna kolagenu, dzięki czemu Twoja skóra pozostaje napięta i...
Prep & Reset Pads
Dwustronne płatki złuszczające z kwasami
CO ZAWIERA? Kwas mlekowy – złuszcza martwy naskórek, wygładza skórę, rozświetla ją i rozjaśnia przebarwienia. Pobudza syntezę kolagenu i poprawia...
Pure Enzymes Cranberry Exfoliating Mask
Enzymatyczna maska żurawinowa
Maska złuszczająca wykorzystująca naturalną moc enzymów żurawinowych i kwasu L-mlekowego. Delikatnie rozpuszcza martwy naskórek oraz...