
Zdecydowałaś się na zabieg estetyczny i zależy Ci, by efekty utrzymały się jak najdłużej. W tym celu ważna jest odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie zaleceń. Niezależnie od tego czy miałaś wykonany botoks, czy laseroterapię Twoja skóra potrzebuje regeneracji. Jak powinna wyglądać pielęgnacja po zabiegach? O tym, co warto stosować, a czego lepiej unikać dowiesz się z naszego artykułu.
Jak wygląda skóra po zabiegu medycyny estetycznej?
Odpowiedź brzmi: różnie. U niektórych pacjentów ślady są minimalne i wystarczy podkład, by je ukryć. U innych znaki ingerencji lekarskiej są bardziej widoczne. Ponieważ zabiegi medycyny estetycznej łączą się z przerwaniem ciągłości skóry, mogą przez jakiś czas pozostawiać ślady w postaci:
- obrzęku,
- zaczerwienienia,
- siniaków,
- uszkodzenie bariery hydrolipidowej,
- podrażnienia skóry.
Czego nie mogę robić po zabiegach medycyny estetycznej?
Lista zakazów jest inna do każdego zabiegu i ważne jest, byś ściśle przestrzegała zaleceń lekarza. Istnieje jednak kilka ogólnych zaleceń, wspólnych dla większości procedur medycyny estetycznej.
- Chroń skórę przed promieniowaniem UV.
- Nie nagrzewaj skóry przez 72 godziny po zabiegu – unikaj gorącej kąpieli, sauny, suszarek do włosów.
- Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przez 24 godziny po zabiegu (takiego, podczas którego zaczynasz się pocić).
- Przez 3 dni po zabiegu nie pij alkoholu.
Uważaj na niektóre składniki
Warto dodać, że bezpośrednio po zabiegach medycyny estetycznej i w ciągu kilku następnych dni lepiej zrezygnować ze stosowania peelingów i bardzo aktywnych substancji, takich jak hydroksykwasy czy retinol.
Ogranicz też do minimum wykonywanie makijażu. Skóra po zabiegach jest podrażniona, a w kosmetykach kolorowych mogą znajdować się substancje, które ten stan spotęgują. Już sama konieczność silniejszego zmywania będzie w tym przypadku niekorzystna.
Jak powinny działać kosmetyki po zabiegach medycyny estetycznej?
Zabiegi takie jak botoks, mezoterapia igłowa, peelingi medyczne, czy lasery powodują uszkodzenie tkanek. Dlatego najważniejszą rolą kosmetyków stosowanych w tym okresie powinno być kojenie podrażnień i przyspieszanie regeneracji. Twoja skóra polubi się również z produktami o działaniu kojącym, łagodzącym, przeciwzapalnym i przywracającym równowagę bariery naskórkowej.
Staraj się sięgać po preparaty bez substancji drażniący, syntetycznych zapachów i barwników.
Jakich składników szukać w kosmetykach?
Istnieje wiele składników, które koją i łagodzą podrażnienia, a przy tym pobudzają proces regeneracji w skórze. Wśród nich kilka cieszy się od lat ogromnym zaufaniem i właśnie na nie warto postawić.
- Aloes – silnie nawilża, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Jest bogaty w witaminy i sole mineralne, przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka. Działa również antyseptycznie.
- Glukonolakton – głęboko nawilża nawet mocno odwodnioną skórę. Działa łagodząco i przeciwzapalnie. Wspiera dobudowę bariery naskórkowej.
- Pantenol – przyspiesza regenerację, łagodzi, podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Zwiększa wiązanie wody w komórkach skóry.
- Alantoina – łagodzi zaczerwienienia, ma właściwości przeciwzapalne, kojące i ściągające. Zmniejsza dyskomfort po zabiegach, pieczenie i świąd.
- Kwas hialuronowy – przywraca prawidłowy poziom nawilżenia po zabiegach, poprawia właściwości ochronne skóry i zmniejsza jej tendencję do podrażnień.
- Probiotyki – składniki przywracające równowagę mikrobiomu skóry. Chronią przed rozwojem stanów zapalnych, przyspieszają gojenie i regenerację.
Jakie kosmetyki stosować po zabiegach medycyny estetycznej?
Ważne jest, byś znając różne potrzeby Twojej skóry dokonała świadomego wyboru. Pamiętaj, że mówiąc o pielęgnacji po zabiegach, mamy na myśli wszystkie kosmetyki, jakie stosujesz. Jeśli chcesz wspomóc swoją skórę, zadbaj o nią już na etapie oczyszczania.
- Zacznij od łagodnego żelu do mycia twarzy BENEFIT CLEAN. Znajdziesz w nim łagodzący glukonolakton, a także kojący olej z drzewa sandałowego i kwas glukuronowy, który wzmocni funkcje ochronne Twojej skóry. Żel dokładnie usunie z Twojej twarzy zanieczyszczenia i makijaż, a przy tym nie naruszy naturalnej bariery ochronnej.
- Teraz zastosuj serum naprawcze C.P.R. z aloesem, kwasem hialuronowym i alantoiną. Oprócz właściwości łagodzących serum chroni Twoją skórę przed działaniem wolnych rodników i stymuluje odbudowę kolagenu. Jego świeży, owocowy zapach doda Ci energii na cały dzień.
- Na koniec nałóż HYDRATE+. Ten nawilżający krem ma już lekką ochronę przeciwsłoneczną, niezbędną po zabiegach nawet jeśli nie narażasz swojej skóry na częsty kontakt ze słońcem. Glukonolakton i beta-glukan przyspieszą regenerację naskórka, łagodząc jednocześnie podrażnienia. Oliwa z oliwek, skwalan i witamina E wzmocnią barierę naskórkową i ochronią Twoją skórę przed nadmierną utratą wilgoci.
- Raz lub dwa razy w tygodniu zafunduj swojej cerze łagodząco – nawilżający zabieg dzięki masce AWAKEN. Delikatnie usunie martwy naskórek i wyrówna koloryt Twojej cery. Wyciąg z fiołka wonnego podziała silnie łagodząco, antyoksydanty z niebieskiej herbaty ochronią przed wolnymi rodnikami, a ekstrakty z alg dostarczą niezbędnych witamin i odżywczych składników mineralnych.
Zabiegi medycyny estetycznej wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale pośrednio także na nasze samopoczucie. Prawidłowa pielęgnacja po zabiegach i stosowanie się do zaleceń lekarza to dwa podstawowe warunki, by cieszyć się długotrwałymi efektami i zdrową skórą.