Jak ujędrnić skórę twarzy?

Zmieniamy się. Mijające lata mają wpływ na cały nasz organizm, również na skórę. Z upływem czasu stopniowo traci ona jędrność i staje się mniej elastyczna. To proces naturalny, ale nie oznacza, że jesteśmy wobec tych zmian bezbronni. Wyposażeni w wiedzę i z odpowiednimi nawykami pielęgnacyjnymi możemy ujędrnić skórę twarzy i nie tylko. I choć wymaga to cierpliwości i samodyscypliny, efekty zdecydowanie są tego warte.

Dlaczego skóra traci jędrność?

Utrata jędrności skóry to naturalny proces, który może zostać przyspieszony przez wiele zewnętrznych i wewnętrznych czynników. Zrozumienie przyczyn jest kluczowe, byśmy mogli skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. Główne powody utraty jędrności skóry to:

Naturalne procesy starzenia

Wraz z wiekiem skóra traci kolagen i elastynę – dwa kluczowe białka odpowiedzialne za jej jędrność i elastyczność. Proces ten rozpoczyna się już po 25. roku życia i stopniowo zmniejsza zdolność skóry do zachowania prawidłowego napięcia. Rok po roku zmienia się również owal twarzy, a zmiany te postępują, kiedy przekraczamy czterdziestkę. Widać to zwłaszcza u kobiet, które wchodzą w fazę premenopauzy, ponieważ zachwianie równowagi hormonalnej ma silny wpływ na syntezę kolagenu.

Ekspozycja na UV

Promieniowanie UV jest jednym z głównych winowajców w procesie fotostarzenia skóry. Uszkadzając włókna kolagenowe i elastynowe, prowadzi do przedwczesnego starzenia się, w tym utraty jędrności. Towarzyszą temu inne zmiany, takie jak powstawanie bruzd i głębokich zmarszczek czy pojawianie się przebarwień. Pod wpływem promieni UV warstwa rogowa naskórka pogrubia się, a cały naskórek staje się zdecydowanie mniej odporny i elastyczny.

Nieprawidłowa dieta i słabe nawodnienie

Dieta uboga w kluczowe witaminy i minerały, a także niewystarczające nawodnienie, negatywnie wpływają na zdrowie i wygląd skóry. Zbilansowany jadłospis, bogaty w antyoksydanty, witaminy (szczególnie A, C, E) i odpowiednia ilość wypijanej wody to fundament dla prawidłowej syntezy kolagenu i elastyny. Pamiętając o tym, możemy ujędrnić skórę w najbardziej naturalny sposób.

Styl życia

Zdrowy styl życia ma bezpośredni wpływ na jędrność skóry. Wiele nawyków zaburza procesy odnowy i regeneracji i przyczynia się do znacznego spadku elastyczności. Należą do nich zwłaszcza:

  • Palenie papierosów
  • Spożywanie alkoholu
  • Narażenie na chroniczny stres
  • Deficyt snu
  • Brak aktywności fizycznej.

Dym nikotynowy zawiera związki chemiczne, które przyspieszają degradację kolagenu. Alkohol odwadnia skórę, utrudnia odnowę komórkową i regenerację. Długotrwały stres prowokuje stan zapalny i zwiększa aktywność wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry. Niedostatek snu spowalnia procesy naprawcze, przyczynia się do spadku jędrności skóry i powstawania zmarszczek. Brak aktywności fizycznej upośledza krążenie, na skutek czego komórki naszej skóry są niedotlenione i słabo odżywione.

Czym ujędrnić skórę – składniki aktywne

Jednym z podstawowych czynników, które pomagają zachować jędrność skóry i jej prawidłową elastyczność, jest dobrze skomponowana pielęgnacja. Dlatego przyjrzyjmy się teraz niektórym składnikom aktywnym, których warto szukać w kosmetykach i włączać jej do pielęgnacyjnej rutyny.

  • Retinol – przyspiesza odnowę komórkową i zwiększa syntezę kolagenu. Zmniejsza widoczność zmarszczek i poprawia napięcie skóry. Wzmacnia także barierę naskórkową i wygładza powierzchnię naskórka.
  • Witamina C – jest niezbędna dla prawidłowej syntezy kolagenu, a tym samym dla zachowania jędrności skóry. Dodatkowo chroni skórę przed aktywnością wolnych rodników, dzięki czemu zapobiega degradacji włókien i utracie napięcia skórnego.
  • Peptydy biomimetyczne – mają zdolność do naśladowania naturalnych peptydów skóry. Pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, chronią macierz zewnątrzkomórkową, pomagają zwiększyć poziom nawilżenia i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.
  • Kwas hialuronowy – intensywnie nawilża skórę, przyciągając cząsteczki wody, co sprawia, że skóra staje się pełniejsza i bardziej napięta. Pomaga również w utrzymaniu elastyczności skóry poprzez wspieranie produkcji kolagenu.
  • Ekstrakt z zielonej herbaty – bogaty w antyoksydanty, zwłaszcza galusan epigallokatechiny (EGCG), który pomaga w ochronie kolagenu przed degradacją i wspiera jego produkcję, zapewniając skórze jędrność.

Oprócz tego w codziennej pielęgnacji niezbędna jest skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV. Warto pamiętać, że nadmierna ekspozycja na ich działanie bezpowrotnie uszkadza włókna kolagenowe i jest głównym winowajcą przedwczesnej utraty jędrności. Dodatkowo pomocne nam będą antyoksydanty, które chronią DNA komórkowe i wszystkie struktury niezbędne do utrzymania jędrności skóry.

Domowe sposoby, by ujędrnić skórę twarzy

Dla uzyskania jędrnej i dobrze napiętej skóry nieocenione są masaże twarzy. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z nich w profesjonalnych salonach. Najważniejsza jednak jest regularność, dlatego dobrze jest wykonywać codzienny, nawet krótki masaż w zaciszu własnego domu. Masaż możesz wykonać za pomocą własnych dłoni lub sięgnąć po specjalne narzędzia, takie jak roller czy płytka Gua Sha. Wystarczy kilka minut dziennie, by w Twojej skórze zaszły pozytywne zmiany. Taki masaż:

  • Poprawia krążenie krwi
  • Usprawnia przepływ limfy i odprowadzanie toksyn
  • Zmniejsza obrzęki i worki pod oczami
  • Ujędrnia skórę i poprawia jej elastyczność
  • Rozluźnia nadmierne napięcia mięśniowe
  • Przyspiesza odnowę komórkową
  • Zwiększa wchłanianie składników aktywnych
  • Redukuje drobne linie i zmarszczki
  • Relaksuje i zmniejsza skutki stresu.

W rezultacie już po kilku dniach Twoja cera będzie wyglądała na bardziej wypoczętą i świeżą. Po 3-4 tygodniach zauważysz, że owal twarzy poprawia się, a skóra staje się wyraźne bardziej napięta. Te kilka minut dziennie może naprawdę zdziałać cuda, a jeśli połączysz masaż z aplikacją dobrego serum lub kremu, efekty będą szybkie i długotrwałe. To jeden z najlepszych sposobów, by ujędrnić skórę twarzy.

Kosmetyki ujędrniające skórę – co wybrać?

Wiesz już, jakich składników szukać w kosmetykach. Dla ułatwienia wyboru podajemy Ci kilka propozycji, dzięki którym zapewnisz swojej skórze prawidłową jędrność i elastyczność.

Ujędrniające serum antyoksydacyjne AFFIRM nie tylko zapewni Twojej cerze skuteczną ochronę przeciwrodnikową, ale wzmocni również włókna kolagenowe. Obok najsilniejszych antyoksydantów znajdziesz w nim chroniący włókna kolagenowe ekstrakt z zielonej herbaty i poprawiającą elastyczność skóry witaminę E. Serum pomoże Ci utrzymać prawidłowe nawilżenie cery i wyraźnie zmniejsza widoczność zmarszczek.

Przeciwzmarszczkowe odżywcze serum CELL ID to kosmetyk wszechstronny. Wykorzystuje działanie peptydów biomimetycznych, które pobudzają syntezę kolagenu. Zawiera też niezwykle cenny ekstrakt z kory mahoniu, który ochroni gęstość Twojej skóry i zapobiegnie wiotczeniu. Znajdziesz tu też składniki, które przywrócą Twojej cerze nawilżenie, ochronią ją przed wolnymi rodnikami, skutecznie wygładzą i nadadzą jedwabistą miękkość.

Choć BRILLIANCY to serum rozjaśniające, to jego aktywność nie ogranicza się do wyrównania kolorytu cery. Zamknięta w nim niezwykle stabilna forma witaminy C zwiększa produkcję kolagenu, chroni naczynia włosowate i wyraźnie odmładza skórę. Naturalne cukry wiążą wilgoć w naskórku i zmniejszają widoczność zmarszczek. Serum zawiera także składniki przeciwzapalne, dlatego doskonale sprawdza się przy cerach problematycznych.

W pielęgnacji nocnej postaw na retinol. Sięgnij po DEFINE, krem z 2% kompleksem AGP i hydroksykwasami, który nie tylko pobudza do pracy fibroblasty, ale także wygładza powierzchnię naskórka. Pozostawia skórę promienną i pełną blasku, zmniejsza przebarwienia, a przede wszystkim wyraźnie ujędrnia i zwiększa jej elastyczność.



Utracie jędrności skóry można przeciwdziałać. Nie warto jednak czekać, aż pojawią się jej pierwsze oznaki. Jesteśmy przekonani, że najwięcej zdziałać może dobra profilaktyka. Dbaj o siebie, wysypiaj się, dobrze odżywiaj i unikaj tego, co szkodzi Twojemu zdrowiu, a na co masz wpływ. Zdecydowanie lepiej i dużo skuteczniej jest zapobiegać niż leczyć.

Powiązane produkty