Jak zwiększyć przenikanie składników aktywnych?

Na skuteczność kosmetyków wpływają dobrze dobrane składniki aktywne. Co do tego nie mamy wątpliwości. Czy jednak w każdym przypadku możliwe jest ich przenikanie w głąb skóry? A może nie wszystkie powinny tam docierać? Dziś odpowiemy na te pytania i zdradzimy Wam, czym są systemy nośnikowe w kosmetyce i dlaczego warto sięgać po preparaty, które je zawierają.

Bariera naskórkowa

Bariera naskórkowa ma chronić nas przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, w tym drobnoustrojami i substancjami chemicznymi. Jest także główną przeszkodą, która hamuje przenikanie składników aktywnych. Zbudowana jest z kilku warstwa komórek, pomiędzy którymi znajduje się tzw. cement międzykomórkowy (wyobraź sobie mur z cegieł i zaprawy – to właśnie warstwa rogowa naskórka). To substancja lipidowa, która utrudnia przenikanie m.in. substancji rozpuszczalnych w wodzie. Tylko składniki o odpowiednio małym rozmiarze cząsteczki i zdolności do wiązania się z lipidami mogą efektywnie przenikać przez tę barierę. Właśnie dlatego, by pokonać barierę, w kosmetyce stosujemy systemy nośnikowe.

Jak wygląda przenikanie składników aktywnych?

Składniki aktywne mają teoretycznie trzy drogi wnikania w głąb naskórka:

  • bezpośrednio przez komórki,
  • przez mieszki włosowe i gruczoły,
  • pomiędzy komórkami przez cement lipidowy.

To ta ostatnia droga „wybierana” jest przez substancje najczęściej. Jednak skuteczne przenikanie składników aktywnych jest zależne od wielu czynników. Wpływ mają m.in.:

  • Rozmiar cząsteczek – mniejsze przenikają łatwiej.
  • Lipofilność – lepiej przenikają cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach.
  • Stężenie składnika – wyższe stężenie składnika może (choć nie musi) powodować lepsze przenikanie.
  • Podłoże – czyli baza, w jakiej rozpuszczone są składniki aktywne.
  • Czas ekspozycji – dłuższy kontakt składnika ze skórą poprawia jego przenikanie.
  • Stan bariery naskórkowej – jej uszkodzenie potęguje przenikanie.
  • Warunki fizjologiczne skóry – pH, nawilżenie, temperatura mają wpływ na przenikanie składników aktywnych.
  • Obecność nośników – systemy nośnikowe w kosmetyce, np. liposomy ułatwiają transport składników.

Jak można zwiększyć przenikanie składników aktywnych?

Jak widzisz, czynników, które mają wpływ na skuteczne przenikanie składników w głąb skóry, jest naprawdę dużo. Kosmetologia od dawna poszukuje sposobów, które mają ten proces ułatwić. Jedną z takich metod jest stosowanie peelingów. Dzięki nim usuwamy zrogowaciałe komórki naskórka i zmniejszamy grubość bariery, co nieco ułatwia transport składników. Warto więc sięgać po peelingi w pielęgnacji domowej regularnie. Szczególnie polecamy peelingi z zawartością enzymów.

Inną metodą, dzięki której wzmocnisz trochę transport składników, jest…stosowanie maseczek. Maski, zwłaszcza te bardziej odżywcze (https://cosmedix.pl/maski/70-restore.html), z większą ilością lipidów, tworzą na naszej skórze okluzję. Dzięki temu hamują odparowywanie wilgoci i zwiększają wodne obszary cementu międzykomórkowego. W ten sposób na chwilę powstają w skórze kanaliki, dzięki którym substancje rozpuszczalne w wodzie będą przenikały lepiej. Unikaj jednak codziennego stosowania tej techniki, bo możesz spowodować wtórne wysuszenie naskórka. Maski najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu.

Czym są promotory przenikania?

Promotory przenikania to substancje chemiczne, które dodawane są do produktów kosmetycznych, by zwiększyć transport składników aktywnych. Mogą zmniejszać oporność bariery naskórkowej, zwiększać rozpuszczalność składników aktywnych albo tworzyć w skórze przejściowe mikrokanaliki, dzięki którym składniki przenikną do głębszych warstw. Takimi promotorami są np. glikol propylenowy, mentol, limonen czy niektóre olejki eteryczne.

Systemy nośnikowe

Systemy nośnikowe to zaawansowane technologie, które służą do transportowania składników aktywnych w głąb skóry w sposób kontrolowany i efektywny. Ich głównym zadaniem jest ochrona tych składników przed degradacją, zwiększenie ich stabilności i biodostępności, a także umożliwienie precyzyjnego uwalniania w docelowych warstwach skóry. Najbardziej znanymi i najlepiej przebadanymi nośnikami są liposomy.

Co to są liposomy?

Liposomy to sferyczne pęcherzyki zbudowane z jednej lub więcej warstw lipidowych, które otaczają wodny rdzeń. Dzięki swojej budowie mogą przenosić zarówno składniki rozpuszczalne w tłuszczach, jak i w wodzie. Ich zewnętrzna warstwa przypomina biologiczne błony, dzięki czemu łatwiej przenikają przez lipofilną barierę skórną i stopniowo uwalniają składniki aktywne w głąb skóry. Taki mechanizm działania sprawia, że komórki mają dłuższy kontakt z substancją aktywną.

W liposomach zamknąć można przeróżne substancje: witaminy, antyoksydanty, peptydy, kwas hialuronowy, ekstrakty ziołowe czy koenzym Q10. To szczególnie ważne dla dostarczania składników, które są mało stabilne lub nietrwałe w swojej czystej formie. Przykładem jest choćby retinol. Zamknięty w liposomach przenika lepiej i wywołuje znacznie mniej podrażnień niż jego czysta postać. 
Działanie takiego retinolu możesz sprawdzić, sięgając po jeden z naszych produktów z kompleksem LG-Retinex. To właśnie dzięki liposomom kompleks ten mogą stosować osoby z cerą wrażliwą, dla których do tej pory retinol był składnikiem zakazanym. Zamknięcie aktywnych cząsteczek w osłonce fosfolipidowej sprawiło, że składnik nie wywołuje podrażnień charakterystycznych dla jego czystej, „nieopakowanej” formy.



Wiesz już, jak wygląda przenikanie składników aktywnych przez skórę i dlaczego tak ważne jest, by wspomagać ten proces. Wierzymy, że ta wiedza pomoże Ci bardziej świadomie komponować Twoją codzienną pielęgnację, z korzyścią dla zdrowia i pięknego wyglądu Twojej cery.

Powiązane produkty