Nawilżanie czy nawadnianie – co wybrać?

Zdrowa i promienna cera to marzenie większości z nas. Dużo mówi się o tym, że podstawą pielęgnacji jest nawilżanie skóry, ale coraz częściej usłyszeć można o jej nawadnianiu. Czy nawilżanie i nawadnianie to pojęcia tożsame? Te dwa terminy często są używane zamiennie, ale mają różne znaczenia i wymagają nieco innego sposobu działania. I choć zarówno nawilżanie, jak i nawadnianie mają na celu poprawę kondycji skóry, to jednak odpowiadają za nie różne mechanizmy.

Skóra sucha a skóra odwodniona

Na samym początku warto wyjaśnić różnicę między tymi dwoma pojęciami. Cera sucha jest wynikiem niedostatecznej produkcji lipidów naskórkowych i zmniejszonej produkcji sebum. Przyczyny tkwią często w uwarunkowaniach genetycznych, choć za powstawanie cery suchej mogą również odpowiadać czynniki zewnętrzne. Charakteryzuje się ona subiektywnym uczuciem suchości, szorstkością, czasem świądem i łuszczeniem się. Łatwo ulega podrażnieniom, a czynniki środowiskowe często pogarszają jej stan.

W przypadku skóry odwodnionej produkcja lipidów nie jest problemem, a uczucie dyskomfortu może pojawić się niezależnie od typu cery. Dochodzi tu do utraty nawilżenia, które spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi. Przyczynami mogą być np.: nieprawidłowa pielęgnacja, stosowanie używek, niesprzyjające warunki atmosferyczne, przyjmowanie niektórych leków, a także przewlekły stres. Na skórze odwodnionej szybko pojawiają się drobne zmarszczki, łatwo ulega podrażnieniom, może widocznie się łuszczyć. Towarzyszy jej często silne uczucie ściągania, zwłaszcza po umyciu.

Rola wody w skórze

Wiemy, że nasz organizm potrzebuje wody do przeżycia. Czy jednak pamiętamy o tym, że dla skóry jest ona również niezbędna? Skóra to jeden z głównych organów, które utrzymują równowagę wodną w organizmie. Znajduje się w niej ok. 20% całej wody naszego ciała, z czego ok. 60% w skórze właściwej, a mniej więcej 13% w naskórku. Woda przemieszcza się ze skóry właściwej do wyżej położonych warstw i zatrzymuje się w warstwie rogowej, a odpowiedzialne jest za to zjawisko dyfuzji. Warstwa rogowa i bariera hydrolipidowa mają zapobiegać jej ucieczce, dzięki czemu biorą udział w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia całego organizmu.

Jeśli nie pijemy odpowiedniej ilości wody, skóra zaczyna tracić jędrność i elastyczność. Staje się poszarzała i brakuje jej blasku. Brak nawilżania od środka skutkuje także zaburzeniem funkcji bariery hydrolipidowej, spowalnia procesy metaboliczne, upośledza zdolność skóry do regeneracji i gojenia. Odwodnienie naskórka skutkuje zaburzeniem jego naturalnego złuszczania. Brak wody upośledza funkcjonowanie enzymów, które są odpowiedzialne za rozpuszczanie połączeń między komórkami warstwy rogowej. W efekcie naskórek staje się szorstki, pęka i złuszcza się w sposób widoczny.

Czym różni się nawadnianie od nawilżania skóry?

Nawodnienie to termin w pielęgnacji, który oznacza pomoc skórze w absorbcji wody. Dzięki temu wpływamy na poprawę jej wyglądu i przeciwdziałamy przedwczesnemu starzeniu. Kosmetyki, zwłaszcza kremy nawadniające są zwykle lżejsze od nawilżających. Zawierają składniki rozpuszczalne w wodzie, takie jak kwas hialuronowy, trehaloza, aloes czy gliceryna, które pomagają zatrzymać wilgoć w naskórku. Skóra, która jest odwodniona, może nadal produkować wystarczającą ilość sebum, ale traci wodę, co prowadzi do uczucia ściągnięcia, zmarszczek i matowego wyglądu.

Krem nawilżający z kolei ma na celu utrzymanie wilgotności skóry i zabezpieczenie jej przed utratą wody. Składniki używane w kremach nawilżających to zazwyczaj substancje, które pomagają w zatrzymywaniu wody w warstwie skórnej. Są to na przykład ceramidy, skwalan, masło shea, oleje roślinne. Kremy nawilżające dostarczają skórze potrzebnych lipidów, wzmacniają barierę naskórkową, która chroni przed utratą wilgoci i wpływem czynników zewnętrznych. W skrócie można powiedzieć, że krem nawadniający dostarcza wodę, a krem nawilżający umożliwia zatrzymanie jej w skórze.

Czy krem może jednocześnie nawilżać i nawadniać?

Jak najbardziej! Jeden produkt może zawierać zarówno składniki nawilżające, jak i nawadniające, aby pomóc skórze wchłonąć i zablokować wodę, zapewniając jej maksymalne nawilżenie. Produkty nawilżające i nawadniające mogą również dobrze współdziałać, by przywrócić skórze równowagę, jeśli wykazuje ona oznaki suchości, a jednocześnie oznaki odwodnienia.

Jakie kremy wybrać?

Kiedy potrzebujesz nawodnienia sięgnij po HARMONIZE, krem nawilżający wzmacniający mikrobiom. Ten niekomedogenny preparat nawilża, wspiera barierę skórną i zatrzymuje wilgoć dzięki glicerynie, trójglicerydom i skwalanowi. Zawiera ekstrakt z grzyba śnieżnego, który silnie wiąże wodę w naskórku. Jest lekki, świetnie się wchłania i nie pozostawia ciężkiego filmu na skórze, dlatego polubią go zwłaszcza osoby z cerą tłustą i mieszaną. Oprócz tego, że uzupełnia wilgoć, krem równoważy mikrobiom, dzięki czemu wzmacnia funkcje ochronne skóry.

Możesz też postawić na beztłuszczowy krem nawilżający SHINELESS z trehalozą, aloesem i gliceryną. Te składniki skutecznie przyciągają wilgoć i wiążą ją w skórze. Dzięki zawartości trójglicerydów, mimo niezwykle lekkiej formuły krem uszczelnia barierę naskórkową. Poza tym krem ma dobre działanie kojące, łagodzi zaczerwienienia i świetnie sprawdza się jako kosmetyk pod makijaż. Jeśli natomiast Twoja skóra wymaga przede wszystkim nawilżenia, wybierz EMULSION, intensywnie nawilżającą emulsję z ciekłymi kryształami i gliceryną. Zawiera uszczelniające barierę naskórkową masło shea, olej moringa czy olej ryżowy. Emulsję stosuj na noc, a szybko zauważysz, że Twoja skóra regeneruje się i odzyskuje witalność.

Czasem jednak potrzebujemy zarówno działania nawadniającego, jak i nawilżającego. W takim przypadku polecamy rewitalizujący krem na noc RESYNC. Ten niezwykle bogaty w składniki roślinne kosmetyk zadba o Twoją skórę podczas snu. Ekstrakt z grzyba śnieżnego i kwas laktobionowy wiążą wilgoć w głębi skóry, a teprenone i gliceryna roślinna wzmacniają barierę naskórka. Krem dostarcza skórze przeciwutleniaczy, dzięki czemu chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem.



Pamiętaj, że niezależnie od typu cery zawsze potrzebuje ona wody. Bez niej nie może prawidłowo funkcjonować. Jeśli więc zastanawiasz się, na co położyć nacisk w pielęgnacji, prawidłowe nawilżanie będzie zawsze dobrym kierunkiem. Obserwuj skórę i reaguj od razu, kiedy widzisz, że zaczyna się zmieniać. Nawadniaj ją i nawilżaj. W ten sposób przywrócisz jej komfort i ochronisz ją przed długotrwałymi skutkami odwodnienia.

Powiązane produkty