Skin Flooding - dobry nawyk czy chwilowa moda?

Czy wiesz, że Twoja skóra może być odwodniona niezależnie od tego, jaki masz typ cery? Na odwodnienie skóry wpływ ma wiele czynników, na szczęście najczęściej jest to stan przejściowy. Kiedy jednak się pojawia, szukamy sposobów, by skórę nawilżyć. Jednym ze skutecznych rozwiązań ma być skin flooding. To trend, który podbił serca użytkowników Tik Toka i stał się gorącym tematem ostatnich miesięcy na portalach branżowych. Czy skin flooding to naprawdę rewolucja? I w jaki sposób nawilżać skórę, by faktycznie mieć z tego korzyści?

Przyczyny odwodnienia skóry

Jak wspomnieliśmy, odwodnienie może dotyczyć każdego typu ceru. Z oczywistych względów najbardziej narażona jest na nie cera sucha, ale nie jest to żadną regułą. Organizm dorosłego człowieka w 65% składa się z wody, w naskórku jest jej ok. 15%. Woda jest niezbędna nie tylko dla prawidłowej kondycji skóry, ale także dla większości procesów metabolicznych, jakie w naszym organizmie mają miejsce. Na powierzchni naskórka znajduje się płaszcz hydrolipidowy, który ogranicza odparowywanie wody i chroni skórę przed wysychaniem. Każde zaburzenie tej fizjologicznej bariery sprawia, że poziom nawilżenia drastycznie spada. Najczęstsze przyczyny odwodnienia skóry to:

  • zbyt małe spożycie wody,
  • błędy pielęgnacyjne,
  • stosowanie używek,
  • trudne warunki atmosferyczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • spożywanie większych ilości alkoholu,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • stres.

Jak poznać, że skóra jest odwodniona?

Najbardziej oczywistą cechą skóry odwodnionej jest uczucie suchości. Staje szorstka, napięta i łatwo podrażniona. Często wygląda matowo i pozbawiona jest naturalnego blasku. Osoby z odwodnioną skórą skarżą się także na świąd i pieczenie. To może być szczególnie dokuczliwe, gdy cera jest narażona na działanie detergentów lub innych substancji drażniących.Skóra odwodniona staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, wiatr czy zimne powietrze. Brak odpowiedniego nawilżenia prowadzi do powstawania drobnych linii i zmarszczek, szczególnie wokół oczu i ust.Konsekwencją jest również utrata elastyczności i spadek jędrności, co sprawia, że zmarszczki stają się bardziej widoczne. Poważnym efektem ubocznym odwodnienia skóry jest zaburzenie jej funkcji obronnych i zwiększona podatność na infekcje. W rezultacie powtarzającego się odwodnienia skóra szybciej się starzeje.

Skóra odwodniona a skóra sucha

Podkreślmy to raz jeszcze – cera sucha i skóra odwodniona to nie synonimy. Cera sucha to typ skóry uwarunkowany najczęściej genetycznie. Osoby z taką cerą mają tendencję do jej suchości przez całe życie. Jest wynikiem niedostatecznej produkcji lipidów naskórka. Skóra odwodniona natomiast to stan niedostatecznej ilości wody, niezależnie od typu cery. Powstaje w wyniku działania wymienionych wcześniej czynników. Natłuszczenie jest normalne, a czasem nawet nadmierne, brak natomiast właściwego nawilżenia komórkowego. Podczas gdy ilość tłuszczu wytwarzanego przez skórę zależy głównie od wieku i genetyki, odwodnienie jest tymczasowym stanem, którego może doświadczyć każdy. Antidotum może okazać się skin flooding.

Na czym polega Skin Flooding?

W dosłownym tłumaczeniu skin flooding to „zalewanie skóry”. Choć nazwa zdecydowanie lepiej brzmi w oryginale, to w zasadzie oddaje sens podejmowanych działań pielęgnacyjnych. Największą zaletą tej metody jest dostarczenie i utrzymanie nawilżenia w głębszych partiach skóry. Metoda polega na warstwowym nakładaniu produktów, od najlżejszych do najcięższych. W ten sposób maksymalizujemy skuteczność preparatów i zapewniamy skórze głębokie nawilżenie. Tak naprawdę skin flooding nie jest niczym nowym. Specjaliści pielęgnacji skóry od dawna podkreślają kluczową rolę jej nawilżania. Czasem jednak nadanie czemuś nazwy, zrobienie z tego trendu sprawia, że staje się bardziej zrozumiałe dla szerszego grona.

Jak stosować Skin Flooding?

Skin flooding nie jest skomplikowany. Wszystko polega na stosowaniu produktów we właściwej kolejności.

Krok 1: Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry. Kiedy jest jeszcze wilgotna, nałóż na nią pierwszy produkt. Specjaliści mówią o zasadzie złotej minuty, czyli pierwszy preparat należy zaaplikować na skórę w ciągu minuty od zakończenia oczyszczania. Dzięki temu zablokujesz nadmierną przeznaskórkową utratę wody, a składniki aktywne nałożone na wilgotną jeszcze skórę będą przenikały głębiej.

Krok 2: Zastosuj bezalkoholowy tonik lub nawilżającą mgiełkę. Jeśli Twoja cera jest naturalnie sucha, możesz nałożyć kosmetyk kilkukrotnie, warstwa po warstwie. Zaczekaj, aż poprzednia warstwa nieco wyschnie i nałóż kolejną. Powtórz proces od trzech do pięciu razy.

Krok 3: Nałóż serum ze składnikami nawilżającymi. Szukaj substancji dobrze wiążących wilgoć, takich jak kwas hialuronowy, trehaloza, niacynamid czy sok z aloesu.

Krok 4: Zakończ kremem nawilżającym dostosowanym do Twojego typu cery. Ten krok jest kluczowy, ponieważ pomaga zatrzymać całe nawilżanie na bazie wody, które właśnie dostarczyłaś swojej skórze. Krem nawilżający działa jak kompres, który zatrzymuje wszystkie dobroczynne składniki. Idealnie, jeśli w jego składzie znajdą się naturalne oleje roślinne, ceramidy i antyoksydanty.

Skin Flooding – które kosmetyki wybrać?

Jeśli chcesz wprowadzić metodę skin flooding do swojej rutyny pielęgnacyjnej, mamy dla Ciebie kilka propozycji produktów, które ułatwią to zadanie.

Oczyść skórę stosując CRYSTAL CLEANSE, kremową emulsję oczyszczającą z ciekłymi kryształami. Dokładnie usunie pozostałości makijażu i nadmiar sebum, a przy tym nie uszkadza bariery hydrolipidowej. Obok ciekłych kryształów znajdziesz w niej nawilżający olej kokosowy i ekstrakt z opuncji figowej.

Teraz zaaplikuj nawilżającą kurację z ciekłymi kryształami CRYSTAL CLEAR. Ma postać mgiełki, która szybko dostarczy do skóry nawilżające składniki, takie jak kwas hialuronowy, ektoina czy ekstrakt z owoców noni. Dzięki tej mgiełce zbudujesz również ochronę przeciwrodnikową.

Na jeszcze wilgotną skórę nałóż serum z kwasem hialuronowym SURGE. Dzięki trzem różnym cząsteczkom kwasu serum nawilża skórę wielopoziomowo (o roli kwasu hialuronowego przeczytasz tutaj (https://cosmedix.pl/blog/skladniki-aktywne/kwas-hialuronowy-w-kosmetykach-jakie-korzysci-przynosi-skorze). Zawiera także odmładzający niacynamid i bogatą w antyoksydacyjną witaminę C wodę z owoców kiwi.

Zakończ pielęgnację nakładając krem intensywnie nawilżający EMULSION. Dzięki technologii ciekłych kryształów pozwala utrzymać nawilżenie w głębokich warstwach skóry. Masło Shea i olej moringa zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody, a kwas alfa-liponowy będzie skutecznie chronił Twoją cerę przed aktywnością wolnych rodników.


skin-flooding

Jak widzisz skin flooding to nie po prostu kolejny internetowy trend. To skuteczna metoda, by zapobiec odwodnieniu skóry i jego konsekwencjom. Ważne jest tylko, by dobierać produkty zgodnie z potrzebami swojej cery. Nie zalecamy w tej metodzie aplikacji zbyt aktywnych preparatów, np. na bazie retinolu, ponieważ mogłoby to doprowadzić do podrażnienia skóry. Trzymaj się zasady, że podstawą pielęgnacji skóry jest jej dobre nawilżenie, a Twoja cera odwdzięczy Ci się zdrowym i promiennym wyglądem.

Powiązane produkty