Technologia retinolu

Retinoidy niosą za sobą ogromne korzyści w walce o zdrowy i młody wygląd skóry. Stosowane prawidłowo i we właściwym systemie podawania są prawdziwie transformującym składnikiem, który pomaga ujędrnić, wygładzić skórę oraz zmniejszyć wygląd drobnych linii i zmarszczek. Od kilkunastu lat retinoidy z powodzeniem są również stosowane w terapii trądziku oraz przebarwień. Jeszcze do niedawna w kuracjach dermatologicznych stosowano kwas retinowy, który nawet w niskich stężeniach, powodował podrażnienia, co zupełnie wykluczało terapię skór wrażliwych. Obecnie nowoczesne technologie umożliwiają wprowadzanie do skóry retinoidów w formie niedrażniących kompleksów, które przekształcają się w biologicznie aktywne formy retinolu o wysokiej skuteczności terapeutycznej.

Na przełomie lat i na podstawie wielu badań klinicznych udowodniono, że retinoidy dostarczane w głąb skóry zwiększają syntezę kolagenu typu I, III i IV, hamują aktywność enzymów odpowiedzialnych za degradację kolagenu i elastyny, biorą również udział w procesie tworzenia się nowych naczyń włosowatych. Dzięki tak wielokierunkowemu działaniu następuje wyraźne zagęszczenie skóry i spłycenie zmarszczek o różnej głębokości. Retinoidy przyspieszają również różnicowanie się komórek naskórka, pogrubiają jego żywe warstwy, a także zwiększają poziom kwasu hialuronowego w skórze. Już w pierwszym miesiącu od wprowadzenia kuracji z retinolem następuje wygładzenie skóry i znaczna poprawa jej jakości. Retinoidy, poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy (uczestniczy w procesie melanogenezy, w wyniku którego jest produkowana melanina), odgrywają również istotną rolę w terapii przebarwień skóry. Nie można oczywiście pominąć zbawiennego działania retinoidów w terapii różnych postaci trądziku, szczególnie w połączeniu z alfa-hydroksykwasami. Retinoidy wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszają ilość zaskórników i rozjaśniają przebarwienia i blizny potrądzikowe.

Jeszcze do niedawna osoby ze skórą wrażliwą i trądzikiem różowatym były wykluczone ze stosowania retinoidów, ponieważ te często wywoływały działania niepożądane takie jak świąd, rumień, pieczenie czy złuszczanie naskórka. To skłoniło naukowców do prowadzenia wnikliwych badań i szukania alternatywy, by możliwe było dostarczenie retinoidów do skóry bez wywoływania podrażnień. Na przestrzeni lat odkryto, że retinaldehyd (RAL), który jest naturalnym prekursorem kwasu retinowego, jest lepiej tolerowany przez skórę niż sam kwas retinowy (RA). Zarówno kwas retinowy jak i retinaldehyd mają podobne właściwości pod względem efektów biochemicznych, jednak ten drugi ma znacznie zdecydowanie mniejsze działanie drażniące. Retinaldehyd z powodzeniem zaczął być wykorzystywany w terapii starzenia się skóry, w walce z przebarwieniami, leczeniu trądzika różowatego, rumienia i teleangiektazji. Preparaty z RAL sprawdzają się również w pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Bardzo szybko następuje widoczna poprawa elastyczności oraz redukcja cienkich linii, zmarszczek i tzw. „kurzych łapek”.

W Cosmedix rozumiemy ogromną złożoność pracy z retinoidami. Wiemy, by były skuteczne należy je przekonwertować do kwasu retinowego, który pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. W naszych preparatach używamy opatentowanych technologii hermetyzacji, aby usprawnić proces konwersji i dostarczać silne kombinacje witaminy A dla jeszcze bardziej skutecznych terapii skóry.


W produktach Cosmedix, zarówno tych do zabiegów, jak i pielęgnacji domowej znajdziemy dwa opatentowane kompleksy z retinolem, które zapewniają wysoką skuteczność nie powodując podrażnień. Pierwszy z nich - AGP Complex zawiera retinol, polisacharyd pochodzący z drzewa modrzewiowego (AGP - Arabionogalactan Proteins) oraz L-hydroksyprolinę.

AGP

Polisacharyd tworzy pewnego rodzaju matrycę dla retinolu, rozbija go na drobne cząsteczki i zapewnia głęboką penetrację, wykazując jednocześnie działanie łagodzące. Z kolei hydroksyprolina ma ogromny wpływ na poprawę spoistości kolagenu i elastyny. Badania wykazały, że AGP Complex - ze względu na swoją unikalną strukturę - odgrywa ogromną rolę w odbudowie macierzy skóry i walce z procesami starzenia. Drugim kompleksem Cosmedix jest LG-Retinex, czyli L(Liposome) G(Glycosaminoglycans) – Retinex (Retinol & Retinaldehyd Complex). Mamy tutaj retinol i retinaldehyd zamknięte w strukturze fosfolipidów (liposomów). W skład kompleksu wchodzą również GAG (glikozoaminoglikany), które usprawniają transport i poprawiają komunikację z receptorami skóry nie wywołując podrażnień.


Kompleks jest idealny dla skór suchych i wrażliwych, nawet tych, które do tej pory reagowały uczuleniem na retinol. Przebudowuje skórę, zapewnia nawilżenie i zmniejsza podrażnienia. Zaczynając terapię retinoidami, należy je wprowadzać do pielęgnacji stopniowo. To niezwykle ważne, by zbudować tolerancję skóry na tak aktywną substancję. Można zacząć aplikując retinol jeden raz w tygodniu, później co trzeci dzień, a następnie co drugi. Retinol stosujemy zawsze na noc, pamiętając o ochronie przeciwsłonecznej w dzień oraz intensywnym nawilżaniu. Jeśli zauważymy, że skóra zaczyna się delikatnie złuszczać lub staje się naskórkowo przesuszona, to na kilka dni odstawiamy preparat z retinolem. To naturalna reakcja, gdyż dochodzi do zwiększonej wymiany komórek skóry, usuwania zrogowaciałych komórek naskórka oraz pogrubienia jego żywej warstwy. Z preparatów Cosmedix na początek polecamy Serum 16, dedykowane dla skór bardzo wrażliwych lub krem Define - idealny do pielęgnacji skóry z objawami starzenia. W przypadku skór wrażliwych oba te produkty można pozostawić na stałe w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Jeśli potrzebujemy bardziej zaawansowanej terapii przeciwstarzeniowej to warto sięgnąć po serum Refine (4% kompleksu AGP). W przypadku pielęgnacji skór tłustych i trądzikowych idealnie sprawdzi się serum Clarity, które zawiera dodatkowe składniki o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli walczymy ze skórą bardzo tłustą, rozszerzonymi porami, uporczywymi przebarwieniami lub bliznami potrądzikowymi, to warto sięgnąć po Refine Plus, który zawiera aż 8% kompleksu AGP. Należy jednak pamiętać, że za każdym razem zaczynamy od małych stężeń, by stopniowo, po kilku tygodniach stosowania móc przejść na większe dawki. Zwiększając stężenie retinolu w preparacie od nowa powtarzamy procedurę budowania tolerancji. Po osiągnięciu zadowalającego efektu terapeutycznego warto nadal pozostawić retinoidy w swojej pielęgnacji, by podtrzymywać wyniki kuracji. Należy również pamiętać, że starzenie się jest procesem ciągłym, a dobrze dobrane retinoidy są ogromnym sprzymierzeńcem w zachowaniu zdrowo wyglądającej i pełnej blasku skóry na długie, długie lata.

Powiązane produkty