Rola antyoksydantów w kosmetyce – czym są i jak działają?

Starzenie skóry to proces zależny od wielu czynników. Długi czas największe znaczenie przypisywano genom. Dziś jednak wiemy, że choć determinują one sposób, w jaki się starzejemy, to szybkość tego procesu zależna jest głównie od czynników zewnętrznych. To przede wszystkim one prowokują powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają struktury naszej skóry.

Czym są wolne rodniki?

Mówiąc o wolnych rodnikach w kontekście kosmetycznym, mamy na myśli zwłaszcza wolne rodniki tlenowe. To atomy tlenu, którym brakuje jednego elektronu. Dążąc do odzyskania równowagi, taki atom próbuje „przejąć” elektron od innych atomów i powoduje w ten sposób powstanie kolejnych rodników. Zjawisko to ma miejsce naturalnie, np. w procesie oddychania. Tu jednak nasz organizm radzi sobie dzięki swoistym mechanizmom przeciwrodnikowym.

Naturalna bariera antyoksydacyjna?

Na naturalną tarczę ochronną organizmu składają się enzymy, białka, związki niskocząsteczkowe i witaminy C, E i A. Duże znacznie przeciwutleniające ma dysmutaza ponadtlenkowa, glutation, melatonina, estrogen, kwas moczowy i liponowy. Często jednak ilość wolnych rodników jest tak duża, że naturalna ochrona nie wystarcza.

Co sprzyja powstawaniu wolnych rodników?

To przede wszystkim czynniki związane z naszym stylem życia. Należą do nich:

  • Dym nikotynowy
  • Nadmierna ekspozycja na UV
  • Złe nawyki żywieniowe
  • Używki
  • Brak snu
  • Przewlekły stres
  • Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku

Inne przyczyny to choroby i toczące się w organizmie przewlekłe procesy zapalne.

Jak wolne rodniki wpływają na skórę?

Wolne rodniki powodują utlenianie lipidów w błonach komórkowych. Uszkadzają naczynia włosowate i są w stanie wpływać na nasze DNA. W ten sposób przyczyniają się do powstawania nowotworów.

W skórze doprowadzają do zaburzenia bariery ochronnej naskórka. To powoduje suchość, skóra uwrażliwia się i staje się podatna na podrażnienia i stany zapalne. To nie wszystko. Wpływają również na włókna kolagenowe, co przyspiesza utratę elastyczności i powstawanie zmarszczek.

Jak działają antyoksydanty?

Są to związki, które hamują proces utleniania cennych dla skóry nienasyconych kwasów tłuszczowych. Neutralizują działanie wolnych rodników, chroniąc tym samym nici DNA. Bardzo często wykazują też dodatkowe działanie, np. stymulują syntezę kolagenu, czy zapobiegają powstawaniu przebarwień.

Jakie są najsilniejsze antyoksydanty?

Chociaż źródła nie są zgodne co do tego, które z przeciwutleniaczy są najsilniejsze, to jednak na każdej liście pojawiają się te same składniki. Należą do nich:

  • astaksantyna
  • resweratrol
  • likopen
  • kurkumina
  • witaminy E, C i A
  • polifenole
  • koenzym Q10
  • floretyna
  • dysmutaza ponadtlenkowa

Jak stosować antyoksydanty?

W codziennej pielęgnacji możesz sięgać po kremy ze składnikami przeciwrodnikowymi. Jeśli chcesz wzmocnić ich działanie, wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej antyoksydacyjne serum. To bardzo ważne zwłaszcza, jeśli spędzasz długie godziny przed monitorem komputera. Pamiętaj również, by stosować takie serum pod krem z filtrem UV.

Jakie kosmetyki z antyoksydantami wybrać?

Dla ułatwienia wyboru przedstawiamy Ci nasze propozycje.


affirm
cellid
pepoxide

Ujędrniające serum antyoksydacyjne AFFIRM ma lekką, żelową formułę i doskonale się wchłania. Zamknięte w liposomach składniki, takie jak resweratrol, witamina E, glutation czy dysmutaza ponadtlenkowa docierają do głębiej położonych warstw skóry. Nie tylko intensywnie chronią, ale przyspieszają proces regeneracji włókien kolagenowych. Serum jest idealne pod makijaż i krem z filtrem.

Odżywcze serum przeciwzmarszczkowe CELL ID obok koenzymu Q10 i kwasu liponowego zawiera peptyd miedziowy, który zwiększa syntezę kolagenu i poprawia napięcie skóry. Znajdziesz w nim również składniki nawilżające, które sprawią, że Twoja cera będzie aksamitnie miękka w dotyku.

Peptydowy koncentrat antyksydacyjny PEPOXIDE to propozycja dla tych, którzy potrzebują wzmocnienia bariery ochronnej naskórka. Znajdziesz w nim niezwykle silną astaksantynę, resweratrol i kwas ferulowy. Są tu również aminokwasy peptydowe, które rozjaśnią i napną Twoją skórę nadając jej wypoczęty wygląd. To serum dla nawet bardzo wrażliwej skóry.


Chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem pamiętaj, że trzeba ją także wspierać od środka. Zadbaj, by w Twojej diecie nie brakowało świeżych warzyw i owoców, sięgaj po dobre oleje i nie zapominaj o odpoczynku. Dobrze dobrana pielęgnacja zawsze powinna iść w parze ze zdrowym stylem życia.

Powiązane produkty