Czyste piękno - o co chodzi w clean beauty?

W dynamicznie rozwijającym się świecie kosmetyków trend clean beauty zdobywa serca coraz szerszej rzeszy konsumentów. To podejście, które stawia na przejrzystość i uczciwość — korzystamy z produktów, które są nie tylko efektywne, ale także bezpieczne dla naszej skóry i łaskawe dla naszej planety. Clean beauty to nie tylko moda. To ruch, który podkreśla znaczenie składników pochodzących z natury, eliminację substancji szkodliwych i promowanie etycznych praktyk produkcji.

Co oznacza termin clean beauty?

Termin clean beauty oznacza czyste piękno i odnosi się do produktów kosmetycznych zaprojektowanych tak, aby były jak najbezpieczniejsze zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska. To jednak nie tylko o etykietki na opakowaniach, a filozofia, która kładzie nacisk na transparentność, etykę i świadome podejście do tego, co nakładamy na naszą skórę.

Produkty zaliczane do kategorii clean beauty są wolne od składników powszechnie uważanych za kontrowersyjnie. Nie znajdziemy w nich zatem:

 • SLS i SLES
 • Donorów formaldehydu
 • Olejów mineralnych
 • PEG
 • Syntetycznych barwników
 • Syntetycznych zapachów
 • Parabenów
 • Ftalanów

Zamiast tego kosmetyki clean beauty zawierają naturalne ekstrakty i bezpiecznie pozyskane składniki biotechnologiczne, skuteczne, a zarazem delikatne dla skóry.

W Clean beauty chodzi także o etykę produkcji. Trend ten promuje kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach, mają uczciwe i przejrzyste łańcuchy dostaw, używają przyjaznych dla środowiska opakowań.

Korzyści z używania produktów clean beauty

Decyzja o wyborze kosmetyków clean beauty niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla naszej skóry, jak i dla środowiska naturalnego.

Dla skóry

Kosmetyki Clean beauty są formułowane z myślą o minimalizowaniu ryzyka alergii, podrażnień czy innych problemów, które mogą spowodować kontrowersyjne substancje. Dzięki wykorzystaniu składników naturalnych i eliminacji tych potencjalnie szkodliwych produkty te są zazwyczaj lepiej tolerowane przez skórę, zapewniają jej dobrą kondycję i promienny wygląd.

Dla planety

Trend clean beauty zwraca uwagę nie tylko na skład, ale także na cały cykl życia produktu. Metody produkcji są tak zaprojektowane, by minimalizować ślad wodny i nie obciążać środowiska naturalnego. Wybierając czyste piękno, wspierasz praktyk, które promują zrównoważony rozwój.

Dla otoczenia

Firmy oferujące kosmetyki clean beauty zazwyczaj przykładają dużą wagę do transparentności i etyki biznesowej. Oznacza to wspieranie sprawiedliwego handlu, humanitarnego traktowania pracowników oraz unikanie testów na zwierzętach.

Kontrowersje i wyzwania

Mimo że trend clean beauty przyciąga coraz więcej zwolenników, wiąże się on również z pewnymi wyzwaniami.

Problem definicji – niestety, wciąż brakuje nam jasnego określenia tego, co właściwie kwalifikuje produkt jako czysty. Marki mogą różnić się kryteriami i poziomem akceptacji składników. A to w oczywisty sposób powoduje dezinformację i zagubienie u klientów.

Greenwashing – niektóre marki w sposób mało etyczny próbują nadać swoim produktom bardziej „eko” wizerunek. To niestety jedynie chwyt marketingowy, bazujący na popularności kosmetyki naturalnej. Takie działania podważają zaufanie klientów i powodują, że stają się sceptyczni.

Cena i dostępność – produkty clean beauty są droższe od tradycyjnych kosmetyków. Związane jest to z kosztami pozyskania certyfikowanych, bezpiecznych dla zdrowia i przyjaznych dla środowiska składników, a także stosowania zrównoważonych praktyk produkcyjnych.

Jak rozpoznać produkty clean beauty?

W morzu kosmetycznych ofert, które twierdzą, że są „czyste”, może być trudno zidentyfikować te, które naprawdę trzymają się zasad clean beauty. Jak wybierać świadomie i unikać marketingowych pułapek?

 1. Czytaj etykiety – zawsze sprawdzaj składniki produktów. Dziś jest już dostępnych wiele aplikacji, które mogą to ułatwić. Unikaj kosmetyków zawierających kontrowersyjne składniki, takie jak ftalany, siarczany czy syntetyczne zapachy. Zamiast tego sięgaj po produkty z naturalnymi ekstraktami, które rzeczywiście pielęgnują Twoją skórę.
 2. Unikaj greenwashingu – zachowaj czujność i uważaj na hasła marketingowe. „Eko”, „naturalny” czy „zielony” mogą być używane jedynie w celach promocyjnych i nie znajdować odzwierciedlenia w składzie produktów.
 3. Sprawdź markę – zajrzyj na stronę producenta i zobacz, jakie mają podejście do produkcji. Firmy godne zaufania są najczęściej transparentne w informacjach na temat pozyskiwania składników czy swoich procesów.

Jak zacząć przygodę z clean beauty?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie musisz wymieniać na raz całej zawartości Twojej kosmetyczki. To nawet niewskazane, bo Twoja skóra potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmian. Zacznij od produktów, których używasz najczęściej, a w miarę zużywania się starych, zastępuj je „czystymi” odpowiednikami. Dobrym pomysłem na start będzie wprowadzenie łagodnego środka myjącego, który sprawdzi się w przypadku każdego typu cery. Takim produktem jest CRYSTAL CLEANSE, kremowa emulsja z technologią ciekłych kryształów, która pomoże Ci usunąć ze skóry zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Zawiera niezwykle łagodne dla skóry składniki myjące, jak np. glukozyd kokosowy, które chronią barierę naskórkową. Dodatkowo intensywnie nawilża cerę, łagodzi podrażnienia i przywraca komfort.

Możesz także postawić na głęboko nawilżający krem, który potrzebny jest każdej cerze. Jeśli tak, dobrym wyborem na początek będzie HARMONIZE. Bogaty w ekstrakty roślinne, a także wyciągi z adaptogenów, takich jak ashwaganda czy grzyby reishi nie tylko nawilża, ale wspiera odporność skóry i dba o jej mikrobiom. Dzięki temu krem sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery. Ma lekką formułę i bardzo dobrze się wchłania.

A jeżeli na razie chcesz tylko wzbogacić swoją pielęgnację o czyste i aktywne składniki, wybierz BRILLIANCY. To olejkowe serum ze stabilną witaminą C i antyoksydacyjnymi ekstraktami rozświetli Twoją cerę, doda jej energii, a jednocześnie ochroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jego delikatny cytrusowy zapach pochodzący z olejków eterycznych poprawi Ci nastrój na cały dzień.Clean beauty w codziennej pielęgnacji to nie tylko modny trend. To świadomy wybór, który ma realny wpływ na zdrowie i kondycję naszej skóry, samopoczucie, a także środowisko naturalne. Zrozumienie tego, co i po co nakładamy na skórę, to klucz do świadomego wyboru produktów i dostosowania swojej pielęgnacji do prawdziwych potrzeb skóry.

Powiązane produkty