Jak dbać o skórę twarzy w ciąży?

Ciąża to czas niezwykle wymagający dla całego organizmu. Dochodzi wtedy do dużych wahań hormonalnych, które mocno wpływają także na stan cery. Wiele kobiet skarży się w tym okresie na stan cery. Jednocześnie panuje przekonanie, że w ciąży prawie niczego nie wolno używać. Z obawy przed zaszkodzeniem dziecku często rezygnujemy z aktywnych składników. Pielęgnację ograniczamy do bardzo podstawowej, a to nie wystarcza naszej skórze. Czy na pewno w ciąży musimy zapomnieć o skutecznej pielęgnacji twarzy? Mamy dla Was kilka rozwiązań.

Jak zmienia się skóra w ciąży?

Podczas ciąży skóra twarzy może ulegać zmianom związanym z hormonalnymi i fizjologicznymi procesami zachodzącymi w organizmie. Niektóre kobiety czują poprawę stanu cery. W ciąży ich skóra staje się promienna i nabiera zdrowego blasku. Wynika to z zwiększonego przepływu krwi, który prowadzi do lepszego odżywienia skóry.

Trądzik w ciąży

Niestety, jest i druga strona medalu. U niektórych pań w ciąży pojawiają się zmiany trądzikowe. Winowajcą jest progesteron, którego podniesiony poziom powoduje zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. Współwinna jest też zwiększona prolaktyna. Trądzik w ciąży może pojawić się nawet u tych pań, u których nigdy wcześniej nie występował.

Przebarwienia w ciąży

Wzrost poziomu hormonów przyczynia się także do powstawania przebarwień. W ciąży i po ciąży u niektórych pań pojawia się melasma, którą czasem określa się jako „maskę ciążową”. To ciemniejsze plamy lub przebarwienia na skórze, najczęściej na twarzy, zwłaszcza na policzkach, czole, nosie, nad górną wargą i na brodzie.

Sucha skóra

Część pań doświadcza w czasie ciąży silnego przesuszenia skóry. Dotyczy to zarówno twarzy, jak i całego ciała. To może powodować duży dyskomfort, świąd i skłonność do podrażnień. Suchość również wiąże się ze zmianami hormonalnymi i większym zapotrzebowaniem skóry na nawilżanie.

Pajączki naczyniowe

W ciąży dużym zmianom ulega funkcjonowanie układu krążenia. Zwiększone ciśnienie krwi powoduje, że drobne naczynia krwionośne rozszerzają się. Rozszerzone naczynia włosowate mogą być widoczne jako czerwone lub fioletowe pajączki na skórze (teleangiektazje), zwykle na twarzy (np. w okolicach nosa, policzków) oraz na kończynach dolnych. Na szczęście w większości przypadków to stan przejściowy i ustępuje po porodzie. Jeśli jednak masz skłonności genetyczne, teleangiektazje po ciąży mogą okazać się trwałe.

Jakich składników kosmetyków unikać w czasie ciąży?

Mimo, że wiele składników możesz bezpiecznie stosować, istnieją też takie, których należy unikać. Na wszelki wypadek nie stosuj ich również w okresie karmienia. Oczywiście, nikt nie przeprowadza badań na kobietach w ciąży, lepiej jednak dmuchać na zimne. Opisane przez nas substancje mają bardzo małe, głęboko przenikające cząsteczki lub są potencjalnie szkodliwe dla płodu.

Retinol i retinoidy

Ze względu na to, że przechodzą w skórze konwersję do kwasu retinowego, mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju dziecka. Na wszelki wypadek więc zalecamy rezygnację z kuracji retinolem i retinalem w czasie ciąży. Skóra przyszłej mamy dodatkowo może łatwo ulegać podrażnieniom i źle reagować na nawet niewielkie stężenia retinolu. To samo dotyczy okresu karmienia.

Hydroksykwasy

W ciąży zdecydowanie nie jest wskazane poddawanie się zabiegom z wysokimi stężeniami kwasów. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na szkodliwość hydroksykwasów stosowanych na skórę w małych ilościach, lepiej zachować ostrożność. Możesz natomiast stosować kwasy w delikatnych stężeniach. W pielęgnacji skóry w czasie ciąży bardzo pomocny może okazać się kwas mlekowy czy laktobionowy, a także małe ilości kwasu salicylowego. Świetnie sprawdzą się np. w produktach do oczyszczania twarzy w przypadku trądziku.

Triklosan

Tego składnika bezwzględnie unikaj. Bywa, że występuje w preparatach przeciwbakteryjnych, np. mydłach. Eksperci od lat spierają się o jego szkodliwość. Istnieją jednak badania pokazujące, że cząsteczki triklosanu mogą przedostawać się do krwiobiegu i do mleka matki. Triklosan jest podejrzewany o działanie genotoksyczne.

Ftalany

Nadają niektórym preparatom zapach i konsystencję. Badania sugerują jednak, że niektóre ftalany mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Warto sprawdzić etykiety produktów i unikać tych, które zawierają ftalany.

Hydrochinon

To środek stosowany m.in. w kosmetykach rozjaśniających przebarwienia. W ciąży zdecydowanie należy go unikać. W Unii Europejskiej jego stosowanie zostało całkowicie zakazane. W USA jest dopuszczony w stężeniu do 2%. Jeśli więc zdarza Ci się kupować kosmetyki za oceanem, upewnij się, że tego składnika nie ma w składzie.

Jak pielęgnować skórę w czasie ciąży?

Pamiętaj, że w tym okresie Twoja skóra może się zmieniać. Ważne jest, żebyś reagowała na jej potrzeby i nie zostawiała samej sobie. Porzuć przekonanie, że niczego Ci nie wolno, bo nie jest ono zgodne z prawdą. Tak, jak regularnie nawilżasz i wzmacniasz skórę na ciele, tak samo regularnie pielęgnuj skórę twarzy. W ciąży na pewno potrzebuje ona dodatkowego nawilżenia, złagodzenia podrażnień i wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych. Świetnymi składnikami będą:

  • Trehaloza
  • Witamina E
  • Witamina C
  • Kwas hialuronowy
  • Ceramidy
  • Bakuchiol

benefit-clean
brilliancy
bakuchiol
pure-enzymes

Do codziennego mycia twarzy wybierz BENEFIT CLEAN. To łagodny żel zawierający łagodzący glukonolakton, nawilżającą glicerynę i bogaty w witaminy olej z amarantusa. Dokładnie oczyści Twoją cerę, pozostawi ją miękką i dobrze nawilżoną.

Jeśli czujesz, że Twoja cera potrzebuje rozświetlenia, albo zauważyłaś, że pojawiają się na niej przebarwienia sięgnij po BRILLIANCY, olejkowe serum ze stabilną witaminą C. Znajdziesz w nim też łagodzący i regenerujący ekstrakt z czarnego bzu, wzmacniającą witaminę E i nawilżający olej z nasion słonecznika. Serum możesz stosować zarówno na dzień, jak i na noc.

Twoim problemem jest trądzik? Wypróbuj BAKUCHIOL COMPLETE. To serum w formie lekkiego olejku nie tylko zapobiega utracie wilgoci i łagodzi podrażnienia. Dzięki obecności bakuchiolu wpływa na pracę gruczołów łojowych i zapobiega stanom zapalnym. Bakuchiol to roślinna alternatywa dla retinolu, która jest całkowicie bezpieczna również w ciąży. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj.

Nie rezygnuj też z regularnego, ale łagodnego złuszczania naskórka. Zamiast mocniejszych peelingów wybierz np. maskę PURE ENZYMES. Zawiera 5% kwasu mlekowego i enzymy żurawinowe, które usuną martwy naskórek, odblokują zatkane pory i szybko przywrócą blask Twojej cerze.


Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. To czas, kiedy musisz myśleć nie tylko o sobie. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zrezygnować ze wszystkiego, do czego byłaś przyzwyczajona. Codzienna pielęgnacja, to nie tylko dbałość o skórę, ale także o dobre samopoczucie. Odpowiednio dobrane preparaty pozwolą Ci cieszyć się ładną cerą i komfortem myśli, że robisz coś dla siebie.

Powiązane produkty