
Bakuchiol podbija serca użytkowników. To stosunkowo nowy składnik na rynku dermokosmetyków, ale mimo to zyskał już sporą popularność. Jego działanie porównywane jest do działania retinolu. W przeciwieństwie jednak do tego ostatniego bakuchiol nie wywołuje skutków ubocznych, takich jak podrażnienie czy przesuszenie skóry. Ale czy naprawdę można go uznać za alternatywę dla retinolu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Bakuchiol – co to jest?
Bakuchiol pozyskuje się z ekstraktów z nasion azjatyckiej rośliny babchi (Psoralea corylifolia), a także Otholobium pubescens. Ponieważ ma bardzo podobną budowę do cząsteczki retinolu, stąd określenie – roślinny retinol. I chociaż budowa cząsteczek tych dwóch substancji jest podobna, to jednak nie są one identyczne. Sam bakuchiol stosowany był od wieków w medycynie Indii i Chin. Używano go do leczenia różnych chorób skóry, zwłaszcza trądzików, egzemy i innych stanów zapalnych. Współcześnie po raz pierwszy opisano go w latach 60-tych ubiegłego wieku, a jako składnik kosmetyków pojawił się w roku 2007.
Czy bakuchiol jest retinoidem?
Nie, mimo podobieństw w działaniu bakuchiol i retinol różnią się od siebie. Inna jest nie tylko budowa cząsteczki, ale i pochodzenie. Bakuchiol działa skutecznie w stężeniu nie mniejszym niż 0,5 %. Jego ogromną przewagą nad retinolem jest brak fotouczulania i bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży. Dzięki temu może być stosowany przez cały rok i w zasadzie u każdego. Dlaczego? Przyjrzyjmy się jego działaniu.
- Stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny
- Spłyca zmarszczki
- Ma właściwości antyoksydacyjne
- Redukuje stany zapalne
- Łagodzi podrażnienia
- Hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za trądzik
- Normalizuje pracę gruczołów łojowych
- Rozjaśnia przebarwienia
- Łagodzi szkodliwy wpływ promieni UV
Sprawdzi się zatem nie tylko jako składnik dla cer dojrzałych. Jeśli Twoja skóra ma tendencję do wyprysków, łojotoku czy przebarwień, bakuchiol przyjdzie jej z pomocą.
Jak często stosować bakuchiol?
Dla efektywnego działania kosmetyk z tym składnikiem najlepiej aplikować dwa razy dziennie. Bakuchiol nie wysusza i nie podrażnia skóry, nie ma więc konieczności robienia przerw czy przyzwyczajania cery do większych stężeń. Jest bardzo dobrze tolerowany również przez skórę wrażliwą.
Jak wybrać kosmetyk z bakuchiolem?
Przede wszystkim kieruj się potrzebami swojej skóry. Nie sugeruj się nigdy jednym składnikiem, bo może się okazać, że pozostałe zupełnie nie współgrają z Twoją cerą. Poniżej podpowiadamy, które produkty warto wypróbować, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym składnikiem.
- BAKUCHIOL COMPLETE – cudownie lekkie serum, w którym obok bakuchiolu znajdziesz m.in. skwalan, olej jojoba, ekstrakt z alg koralowych, ekstrakt z miodli indyjskiej czy bakłażana. Kosmetyk doskonale nawilża cerę i spłyca drobne zmarszczki, wygładza i wyrównuje jej koloryt.
- ALT-A – to mocno odżywczy krem nawilżający z bakuchiolem, trehalozą, łagodzącą ektoiną czy wyciągiem z kory albicji biało – różowej, która wzmacnia barierę naskórkową. To świetna propozycja, jeśli Twoja cera jest zmęczona, niedotleniona, czy brak jej blasku lub zauważyłaś u siebie pierwsze oznaki upływu czasu. Chroni płaszcz hydrolipidowy i zapobiega uszkodzeniom, jakie może zaserwować skórze środowisko.
- I-COMPLEX – to skoncentrowany żel dla delikatnej skóry wokół oczu. Komórki macierzyste z orchidei stymulują syntezę kolagenu i elastyny działając przeciwzmarszczkowo. Zawarta w żelu kofeina łagodzi obrzęki i cienie, heksapeptyd-8 niweluje zmarszczki, a ektoina nawilża i łagodzi. A to jeszcze nie wszystko. Żel posiada aplikator z metalowymi kuleczkami, które ułatwiają rozprowadzanie produktu i masują skórę wokół oczu.