- today
- perm_identity Marta Zielińska
- label Pielęgnacja
- remove_red_eye 326 odwiedzin
Czy zdarza Ci się, że zimą Twoje usta są spierzchnięte i niemal błagają o dawkę nawilżenia? Zimowe chłody i suche powietrze są bezlitosne dla delikatnej skóry. Łuszczący się, suchy naskórek, skóra pękająca przy każdej próbie uśmiechu, uczucie pieczenia i ogromny dyskomfort sprawiają, że poszukujemy skutecznych rozwiązań. Pielęgnacja skóry zimą może być sporym wyzwaniem, dlatego dziś przyjrzymy się temu tematowi i pomożemy Wam zadbać o te wrażliwe obszary.
Cechy skóry ust
Choć skóra ust jest podobna do skóry w pozostałych obszarach, ma jednak swoje unikalne cechy. Przede wszystkim jest dużo cieńsza, a przez to bardziej podatna na utratę wilgoci i związane z tym uszkodzenia. Usta nie posiadają także gruczołów potowych. Mają jedynie niewielką ilość gruczołów łojowych, które pomagają utrzymać naturalne nawilżenie. To sprawia, że łatwo ulegają wysuszeniu, a naskórek szybko zaczyna się łuszczyć. Czerwień ust związana jest z ich bogatym unaczynieniem. W dodatku naczynia krwionośne znajdują się pod dużo cieńszą niż na reszcie twarzy warstwą naskórka. Dzięki obecności niewielkich receptorów nerwowych czerwień wargowa jest wrażliwa na dotyk i pomaga w odbieraniu smaku. Trzeba też podkreślić, że w skórze ust nie ma melaniny, dlatego nie mają one naturalnej ochrony przed promieniowaniem UV.
Co szkodzi ustom?
Nasze usta, choć niezwykle elastyczne i zdolne do regeneracji, mogą być narażone na szereg czynników wpływających na ich kondycję. Do najważniejszych należą:
- Warunki atmosferyczne – zmiany pogodowe, zwłaszcza zima, są szczególnie niekorzystne dla ust. Suche powietrze, wiatr i niska temperatura często prowadzą do wysuszenia skóry ust, powstawania pęknięć czy szorstkości.
- Promieniowanie UV – brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może doprowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry ust. Konsekwencją mogą być również poważniejsze problemy, z nowotworami skóry włącznie.
- Palenie papierosów – dym papierosowy zawiera substancje chemiczne, które działają drażniąco na delikatną skórę ust. Prowadzi to do suchości, szorstkości i pękania. Zwiększa podatność na opryszczkę wargową, ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, upośledza regenerację i znacznie przyspiesza starzenie.
- Nawyki i przyzwyczajenia – nawyk oblizywania ust czy przygryzania warg może prowadzić do dodatkowego wysuszenia skóry i spierzchnięć. Częste dotykanie ust dłońmi zwiększa ryzyko infekcji.
- Zaniedbania pielęgnacyjne – ze względu na swoją budowę skóra ust wymaga dodatkowego nawilżenia i ochrony. Zapominając o tym, narażamy je na przesuszenie, łuszczenie i pękanie.
- Niektóre leki – przyjmowanie pewnych grup leków, np. doustnych retinoidów, upośledza pracę gruczołów łojowych i doprowadza do silnej suchości. W czasie terapii niezwykle ważna jest więc odpowiednia pielęgnacja ust.
- Niektóre potrawy – niektóre składniki zawarte w produktach spożywczych (np. pikantne potrawy, cytrusy) mogą drażnić delikatną skórę ust, prowadząc do reakcji alergicznych czy podrażnień, zwłaszcza gdy są one w ogólnie złej kondycji.
Najczęstsze problemy skóry ust
Dysfunkcje skóry ust mogą manifestować się na wiele sposobów. Część z nich pojawia się na tyle często, że każdy z nas natychmiast zauważa objawy. Pocieszającym może być fakt, że jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, możemy uniknąć dyskomfortu i poważniejszych konsekwencji. Do najczęstszych problemów ust należą:
- Suchość skóry, uczucie ściągnięcia
- Łuszczenie naskórka
- Spierzchnięcie i pękanie
- Oparzenia słoneczne
- Reakcje alergiczne
- Opryszczka wargowa
Z tej listy ostatni punkt związany jest z zakażeniem wirusem Herpes Simplex i w tym przypadku konieczne jest podjęcie leczenia. Choroba ma tendencje nawrotowe, zwłaszcza przy okresowym spadku odporności, ale jeśli pojawia się u Ciebie wyjątkowo często, zachęcamy do wykonania badań kontrolnych.
Pozostałe dolegliwości związane są z wystąpieniem czynników, o których pisaliśmy wyżej. Zmiany temperatury, suche powietrze, promienie UV, zaniedbania pielęgnacyjne mogą doprowadzić do sytuacji, w której Twoje usta poważnie stracą na urodzie. Przede wszystkim jednak będzie to dla Ciebie źródłem sporego dyskomfortu i utrudni codzienne funkcjonowanie.
Jak dbać o usta?
Codzienna pielęgnacja jest kluczowa dla utrzymania zdrowych, nawilżonych warg i zapobiegania wielu problemom skórnym. Co robić, a czego unikać, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi ustami?
- Stosuj balsamy, pomadki, maski do ust zawierające składniki nawilżające i odżywcze. Nakładaj je kilkakrotnie w ciągu dnia, a także przed snem.
- Chroń skórę ust przed promieniowaniem UV. Stosuj odpowiednie filtry SPF.
- Pamiętaj o piciu wody. Jej regularne spożywanie wspomaga nawilżanie skóry „od środka”. Dotyczy to również ust. Jednym pierwszych objawów odwodnienia mogą być właśnie przesuszone wargi.
- Usuwaj martwy naskórek. Raz w tygodniu stosuj delikatny peeling do ust, dzięki któremu usuniesz i wygładzisz usta i poprawisz krążenie. Możesz po prostu masować je bardzo miękką szczoteczką do zębów.
- Unikaj palenia i ogranicz picie alkoholu.
- Staraj się nie oblizywać ust, zwłaszcza na wietrze czy mrozie. Może wydawać Ci się, że przynosi to ulgę, ale to chwilowe uczucie.
- Ogranicz stosowanie kosmetyków, które mogą podrażniać skórę (np. błyszczyków „powiększających” usta). Nie musisz całkiem z nich rezygnować, ale nie używaj ich zamiast kosmetyków typowo pielęgnacyjnych i ochronnych.
Składniki, które lubią nasze usta
W pielęgnacji ust ważny jest odpowiedni dobór składników. Niestety wiele ogólnodostępnych sztyftów i pomadek ma w składzie głównie olej parafinowy z niewielkim dodatkiem dobroczynnych substancji. Warto więc poszukać takich, które dadzą Twojej skórze rzeczywiste korzyści. Należą do nich m.in.:
- Ceramidy – pomagają odbudować barierę naskórka i chronią skórę przed utratą wilgoci.
- Witamina E – długotrwale nawilża skórę i chroni ją przed wolnymi rodnikami.
- Oleje roślinne – pomagają regenerować suchy i spierzchnięty naskórek, wygładzają go i zatrzymują nawilżenie.
- Masło Shea – wyraźnie wygładza skórę i poprawia jej elastyczność.
- Ciekłe kryształy – przypominają budowę cementu międzykomórkowego, dlatego świetnie nawilżają i długotrwale utrzymują wilgoć.
Kosmetyki do pielęgnacji ust – polecamy
Jeśli szukasz skutecznych sposobów, by przywrócić swoim ustom piękny, zdrowy wygląd, wypróbuj nasze hity. Pokochały je już rzesze kobiet, dlatego jesteśmy pewni ich skuteczności.
Do silnej regeneracji, a także jako wieczorny zabieg polecamy odżywczą maseczkę do ust ENHANCE. Jest bogata w naturalne olejki, które wygładzają skórę, pobudzają w niej procesy naprawcze i wyraźnie odmładzają. Zawarte w niej peptydy redukują drobne linie i zmarszczki, które z wiekiem pojawiają się wokół ust. Maska ma wygodny aplikator, który przy nakładaniu preparatu przyjemnie masuje skórę.
Do codziennej pielęgnacji, a także na wielkie wyjścia wybierz serum LUMI CRYSTAL. Wykorzystano w nim technologię ciekłych kryształów, dzięki czemu serum głęboko nawilża skórę i sprawia, że usta natychmiast nabierają miękkości i jędrności. Stają się pełniejsze i bardziej wyraziste. Możesz stosować serum samodzielnie lub w połączeniu z ulubioną pomadką.
Kluczem do pięknych ust jest regularna pielęgnacja i wypracowanie dobrych nawyków. Przyjrzyj się swoim przyzwyczajeniom, być może to któreś z nich szkodzą delikatnej skórze. Jeśli jesteśmy tego świadomi, łatwiej nam zapanować nad wyuczonymi. Wypracuj dobre nawyki i sięgnij po kosmetyk z dobrym składem, a Twoje usta będą piękne i ponętne jak nigdy wcześniej.
Powiązane produkty
Enhance Lip-Plumping Mask
Odżywcza maseczka do ust
Maseczka do codziennego użytku, która może służyć również jako nocny zabieg do głębokiego kondycjonowania ust i poprawy wyglądu jędrności....
Lumi Crystal Liquid Crystal Lip Hydrator 4ml
Serum do ust z ciekłymi kryształami
Lumi Crystal sprawia, że natychmiast usta są pełniejsze i bardziej soczyste. W odróżnieniu od standardowego balsamu lub błyszczyka, to opalizujące...