Jak stosować kwasy w lecie?

Czy można stosować kwasy w lecie? Lato to czas, kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych, wysokich temperatur i wilgoci. Wydawać by się więc mogło, że stosowanie kwasów lepiej odłożyć na chłodniejszą porę. Tymczasem mogą stać się one jednym z kluczowych elementów letniej pielęgnacji. Jednak wybór odpowiednich kwasów i umiejętność ich stosowania w letnich miesiącach wymaga od nas szczególnej uwagi. Dziś opowiemy Wam, których kwasów lepiej latem unikać, a po które zdecydowanie warto sięgać.

Kwasy w pielęgnacji skóry – działanie

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pielęgnacyjnym kwasy są nieocenionymi składnikami, które w widoczny sposób poprawiają kondycję skóry. Niezwykle wszechstronne, przynoszą cerze szereg korzyści:

  • Złuszczają – przez swoją zdolność do usuwania martwego naskórka przyczyniają się do odnowy skóry. Staje się ona gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania składniki aktywne. Regularne złuszczanie sprzyja też redukcji zaskórników i zmniejsza ryzyko powstawania wyprysków.
  • Rozjaśniają - wiele kwasów, takich jak kwas kojowy czy fitowy, posiada właściwości rozjaśniające. Działają na przebarwienia i plamy pigmentacyjne, które często są wynikiem ekspozycji na słońce, starzenia się skóry lub stanów zapalnych.
  • Nawilżają - niektóre kwasy, takie jak kwas mlekowy czy laktobionowy, mają właściwości nawilżające. Przyciągają cząsteczki wody do skóry, co pomaga utrzymać jej odpowiedni poziom nawodnienia. Nawilżona skóra jest bardziej elastyczna, miękka i mniej podatna na powstawanie zmarszczek.
  • Działają przeciwstarzeniowo - kwasy takie jak glikolowy, mlekowy i ferulowy stymulują produkcję kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Zwiększają odnowę komórkową, co pomaga w redukcji drobnych linii i zmarszczek i poprawia ogólną strukturę skóry. Część kwasów, np. ferulowy czy glukonolakton, chroni skórę przed aktywnością wolnych rodników.

Po co stosować kwasy w lecie?

Tak jak przez cały rok kwasy w lecie stosujemy w różnych celach, przy różnych potrzebach naszej skóry. Najczęstsze powody to:

  • Trądzik i zaskórniki – tu świetnie sprawdzi się kwas salicylowy, który przenika w głąb gruczołów łojowych i działa przeciwzapalnie.
  • Przebarwienia i plamy pigmentacyjne – kwasy takie jak kojowy, fitowy czy ferulowy pomagają rozjaśniać skórę.
  • Zmarszczki i oznaki starzenia – kwas mlekowy, laktobionowy czy ferulowy wpływają na produkcję kolagenu, poprawiają jędrność i elastyczność skóry.
  • Sucha i wrażliwa cera – kwas laktobionowy i glukonolakton zwiększają poziom nawilżenia i łagodzą podrażnienia skóry.

Przeciwwskazania do stosowania kwasów

Tak jak w przypadku innych składników, tak i w przypadku kwasów zalecana jest ostrożność. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy stosować kwasy w lecie. Do przeciwwskazań należą:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Alergia na konkretną substancję
  • Skóra bardzo wrażliwa
  • Przerwanie ciągłości naskórka
  • Leczenie dermatologiczne
  • Uszkodzona bariera naskórkowa
  • Świeżo opalona skóra
  • Ekspozycja na promienie UV

Kwasy w lecie – które bezpieczne?

Latem szczególnie ważne jest, aby wybierać kwasy, które są bezpieczne dla skóry narażonej na działanie promieni słonecznych. Poniżej lista tych, które warto rozważyć.

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy jest łagodnym kwasem alfa-hydroksylowym (AHA) o właściwościach nawilżających i złuszczających. Pomaga w delikatnym usuwaniu martwego naskórka, co prowadzi do wygładzenia i rozjaśnienia skóry. Jest idealny dla skóry suchej, wrażliwej oraz z tendencją do przebarwień. Kwas mlekowy znajdziesz m.in. w masce PURE ENZYMES, która łagodnie złuszcza martwy naskórek, odblokowuje zatkane pory i wyraźnie odświeża cerę. Sięgnij po nią, zawsze gdy Twoja cera potrzebuje szybkiej odnowy i rozświetlenia.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest beta-hydroksykwasem (BHA) o silnych właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Przenika przez lipidy naskórka w głąb porów, skutecznie złuszcza martwy naskórek i redukuje zaskórniki. Jest rekomendowany dla cery tłustej i trądzikowej. W pielęgnacji domowej jego stężenie nie przekracza 2 %, dlatego może być bezpiecznie stosowany nawet latem. Unikać go powinny jednak osoby uczulone na salicylany i kobiety w ciąży. Kwas salicylowy jest składnikiem pianki CLARIFY, która delikatnie, ale skutecznie oczyszcza cerę skłonną do przetłuszczania. Redukuje wydzielanie sebum, łagodnie złuszcza, a jednocześnie pozostawia skórę prawidłowo nawilżoną, bez uczucia ściągania czy innego dyskomfortu. Pianka świetnie sprawdzi się także przy innych typach skór, które od czasu do czasu potrzebują mocniejszego oczyszczenia.

Kwas ferulowy

Kwas ferulowy jest silnym antyoksydantem, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wspomaga również działanie innych antyoksydantów, takich jak witaminy C i E. To świetny wybór dla skóry starzejącej się, z przebarwieniami oraz narażonej na działanie wolnych rodników. Jest dobrze tolerowany przez każdy rodzaj cery. 
Ten kwas jest m.in. składnikiem rozjaśniającego serum SIMPLY BRILLIANT, które wyrównuje koloryt cery i zapobiega powstawaniu przebarwień. To także świetny preparat o właściwościach antyoksydacyjnych, który chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem, pomaga zachować jej elastyczność i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek.

Kwas laktobionowy i glukonolakton

Kwas laktobionowy i glukonolakton to polihydroksykwasy (PHA) o właściwościach nawilżających i łagodzących. Są szczególnie delikatny dla skóry, a jednocześnie skutecznie złuszczają i działa antyoksydacyjnie. To idealny duet dla cer suchych, wrażliwych, naczyniowych, a nawet z trądzikiem różowatym. Kwas laktobionowy to jeden z głównych składników rewitalizującego kremu RESYNC, który głęboko odżywia i nawilża skórę. Krem pobudza procesy regeneracji, co jest niezwykle ważne zwłaszcza po silniejszej ekspozycji na promienie UV. Glukonolakton znajdziesz m.in. w przeciwzmarszczkowym serum CELL ID, które odżywia skórę i pobudza proces odnowy komórkowej. W konsekwencji poprawia elastyczność skóry, napina ją i wygładza, przywracając widocznie młodszy, pełen energii wygląd.

Kwas fitowy i kwas kojowy

Kwas fitowy działa rozjaśniająco, antyoksydacyjnie i łagodząco. Pomaga w redukcji przebarwień oraz chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami, zmęczonej oraz narażonej na działanie stresu oksydacyjnego. Kwas kojowy ma właściwości rozjaśniające i przeciwzapalne. Przeciwdziała przebarwieniom i poprawia ogólny koloryt cery. 
Synergiczne działanie tych kwasów zostało wykorzystanie w płatkach złuszczających PREP & RESET. To niezwykle prosty sposób na skuteczny i bezpieczny peeling, który oczyszcza i wygładza cerę. Dzięki połączeni kwasu fitowego i kojowego płatki stopniowo rozjaśniają naskórek, niwelują drobne przebarwienia i przywracają cerze naturalny blask. Jednocześnie przygotowują do wchłaniania innych składników aktywnych, zwiększając skuteczność ich działania.

Kwasy, których lepiej unikać latem

Kwasy w lecie to dobry pomysł, pod warunkiem, że wiemy czego unikać. Niektóre kwasy zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie UV, co prowadzi do ryzyka podrażnień, przebarwień i uszkodzeń słonecznych. Takimi kwasami są:

  • Kwas glikolowy
  • Kwas pirogronowy
  • Kwas trójchlorooctowy (TCA)

Ze względu na swoje niewielkie cząsteczki i zdolność do bardzo głębokiego przenikania kwasy te wymagają szczególnej ostrożności i ich stosowanie lepiej zostawić na okres jesienno-zimowy.

Jak bezpiecznie stosować kwasy w lecie?

Stosowanie kwasów latem jest bezpieczne, jednak zawsze należy pamiętać o kilku zasadach, aby zapewnić skórze najlepszą ochronę. Przede wszystkim kwasy najlepiej stosować wieczorem. To zminimalizuje ryzyko podrażnień i reakcji na słońce. Niezbędne jest również regularne nakładanie kremów z wysokim filtrem SPF i unikanie bezpośredniego nasłonecznienia po aplikacji kwasów. Monitoruj reakcje skóry i dostosuj stężenie kwasu do jej potrzeb – to klucz do bezpiecznej i skutecznej pielęgnacji w okresie letnim.



Kwasy w lecie mogą przynieść skórze wiele korzyści i sprawić, że nabierze blasku i witalności. Odpowiednia wiedza i zdrowy rozsądek w stosowaniu tych składników niewątpliwie przełożą się na widoczną poprawę jej kondycji. Dlatego zwracaj uwagę na składy kosmetyków i świadomie wybieraj te, które są bezpieczne do stosowania w tym pełnym pielęgnacyjnych wyzwań czasie. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się zaufanym kosmetologiem.

Powiązane produkty