Jak stosować maski kosmetyczne?

Chcesz szybko poprawić kondycję swojej skóry? Sięgnij po maseczkę. Maski kosmetyczne to produkty znane nie tylko z salonów urody. Z powodzeniem możesz stosować je w domu. Wystarczy tylko dobrze rozpoznać potrzeby swojej skóry i wybrać produkt, który skutecznie na nie odpowie. Maseczki kosmetyczne to nie tylko świetny sposób na odżywienie i nawilżenie głębokich warstw skóry, ale także ulubiony rytuał wielu z nas. Bez względu na to, czy decydujemy się na zabieg w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, czy też stawiamy na domową pielęgnację, mamy do wyboru szeroki wachlarz produktów dostosowanych do różnych potrzeb i typów skóry.

Czym są maski kosmetyczne?

Maski kosmetyczne to preparaty, które w sposób prosty i szybki umożliwiają przeprowadzenie zabiegu kosmetycznego. Mają różne formy i różnorodne receptury, dzięki którym odpowiadają na szereg potrzeb skóry. Czasem porównuje się je do kompresu, który wzmacnia przenikanie składników aktywnych. Na rynku kosmetycznym znajdziemy maski, które możemy podzielić ze względu na ich postać, efekty, jakie mają przynieść, a także typ cery, do której są przeznaczone.

Jak działają maski kosmetyczne?

Większość masek kosmetycznych działa w oparciu o zjawisko okluzji. Polega to na tym, że maska tworzy na powierzchni skóry półprzepuszczalną lub nieprzepuszczalną powłokę, która ma za zadanie zapobiegać utracie wilgoci. Dzięki temu składniki aktywne zamknięte w maskach silniej przenikają w głąb naskórka. Zwiększa się również zdolność przenikania składników zastosowanych pod maskę (np. serum).

Maski kosmetyczne – podział ze względu na formę

Maski mogą występować w różnej postaci. Wpływa ona nie tylko na działanie, ale także na sposób aplikacji masek. Zobaczmy zatem, spośród jakich masek kosmetycznych dostępnych na rynku możemy wybierać.

  • Maski stałe – najczęściej mają postać pasty lub proszku, który trzeba rozrobić z wodą przed nałożeniem na skórę. Kiedy woda odparowuje, maski takie zastygają i tworzą twardą powłokę. Zdejmujemy je dopiero po zwilżeniu, a niektóre usuwamy w całości.
  • Maski kremowe i żelowe – to najbardziej popularna na rynku forma masek kosmetycznych. Wystarczy nałożyć je na kilkanaście minut, a potem zmyć lub (zależnie od rodzaju maski) pozostawić do wchłonięcia.
  • Maski peel-off – zawierają w składzie polimery, które po wyschnięciu maski tworzą na powierzchni skóry elastyczną błonę. Ma ona ułatwić eliminowanie nadmiaru sebum i złuszczanie martwego naskórka.
  • Maski w piance – są niezwykle lekkie. Mają szybko rozpulchnić naskórek i dostarczyć składniki nawilżające.
  • Maski w płacie – to najczęściej arkusze bawełny lub celulozy nasączone serum. Nakłada się je na skórę i po upływie określonego czasu po prostu zdejmuje w całości. Są niezwykle łatwe i wygodne w użyciu.
  • Maski alginatowe – rozrabia się je z wodą. Zawierają alginat, który po kilku minutach tężeje na skórze. Maski tworzą nieprzepuszczalną, gumową powłokę. Intensywnie nawilżają skórę i znacznie zwiększają przenikanie składników zastosowanych wcześniej. Najczęściej są stosowane w gabinetach kosmetycznych.

Rodzaje masek kosmetycznych – podział pod względem efektów działania

Maski kosmetyczne mogą działać na wiele sposobów. Niektóre są wielofunkcyjne, ale większość skoncentrowana jest na określonych problemach skóry. Jeśli weźmiemy pod uwagę efekty ich działania, maski podzielić możemy na:

  • Nawilżające – przeznaczone dla każdego typu cery. Najczęściej zawierają kwas hialuronowy, trehalozę czy ekstrakt z aloesu. Szybko poprawiają poziom nawilżenia.
  • Odżywcze – bogate w minerały, witaminy i substancje przeciwrodnikowe. Wzmacniają barierę ochronną naskórka, poprawiają regenerację i ogólną kondycję skóry.
  • Oczyszczające – ich celem jest zmniejszenie wydzielania łoju i redukcja zaskórników. Zawierają składniki o działaniu normalizującym, pochłaniającym sebum lub delikatnie złuszczającym martwy naskórek.
  • Łagodzące – takie maski przeznaczone są dla cer skłonnych do podrażnień i z rozszerzonymi naczyniami. Zawierają związki, które koją skórę, zmniejszają zaczerwienienia i szybko przywracają komfort. Świetnie nadają się także do stosowania po mocniejszych zabiegach kosmetycznych.
  • Maski liftingujące i ujędrniające – mają pobudzać w skórze procesy prowadzące do jej odmłodzenia. Dzięki składnikom takim jak retinol czy peptydy poprawiają napięcie skóry i zwiększają jej elastyczność.
  • Maski detoksykujące – sprawdzają się w pielęgnacji cer poszarzałych i niedotlenionych, które narażone są na kontakt ze smogiem lub dymem nikotynowym. Mogą zawierać np. aktywny węgiel, który pochłania toksyny i ułatwia ich eliminację ze skóry.
  • Maski rozświetlające – świetne, kiedy potrzebujemy szybko poprawić wygląd cery. Zawierają witaminę C, enzymy lub kwasy owocowe, które błyskawicznie wyrównują koloryt cery i dodają jej blasku.

Kto nie może stosować masek kosmetycznych?

Chociaż maski kosmetyczne są preparatami bardzo bezpiecznymi, zdarza się, że czasem są przeciwwskazania do ich stosowania. Najważniejsze z nich to:

  • Alergia na składniki aktywne
  • Przerwanie ciągłości skóry
  • Stany zapalne
  • Infekcje na skórne
  • Opryszczka
  • Bezpośrednio po depilacji
  • W niektórych przypadkach ciąża (maski z retinolem lub hydroksykwasami)

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek maski kosmetycznej zawsze warto sprawdzić skład produktu i przeprowadzić test na małym obszarze skóry, aby upewnić się, że nie wystąpią reakcje alergiczne lub podrażnienia. To ważne, zwłaszcza kiedy nie znasz kosmetyku, stosujesz go po raz pierwszy lub Twoja skóra ma tendencję do alergii.

Jak wybrać maskę kosmetyczną dla siebie?

Najważniejsze to dobrze określić potrzeby swojej skóry. Niezależnie od typu cery zawsze warto sięgnąć po maski o działaniu nawilżającym. Jeśli nie masz doświadczenia w stosowaniu masek albo szukasz czegoś, co z łatwością zapakujesz do podręcznego bagażu, sięgnij po BIO CELLULOSE ENERGIZE&HYDRATE. To dwie maski w płatach, z których jedna silnie nawilża dzięki zawartości kwasu hialuronowego i ekstraktu z róży damasceńskiej, a druga dodaje skórze energii i rozświetla ją, dostarczając witaminy C. Możesz używać ich zamiennie zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz. Świetnie sprawdzają się w podróży.

Jeśli preferujesz maski w tradycyjnej formie, wypróbuj AWAKEN. To nawilżająca maska o właściwościach łagodzących i żelowej formule, która błyskawicznie nawilża i delikatnie złuszcza martwy naskórek. Dzięki zwartym w niej składnikom, takim jak glukonolakton, woda morska, ekstrakt z alg czy niebieskiej herbaty maska pozostawia skórę głęboko nawilżoną, promienną i niezwykle miękką.

Posiadaczkom cer suchych z pierwszymi oznakami starzenia polecamy maskę odżywczo-nawilżającą RESTORE. Zawiera niezwykle odżywcze masło mango, przywracający równowagę bariery naskórkowej skwalan czy bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe olej z wiesiołka. Stabilna witamina C i przeciwstarzeniowa witamina E poprawiają elastyczność skóry, a adenozyna zapobiega powstawaniu zmarszczek. Dzięki olejkom eterycznym z owoców cytrusowych maska otula skórę poprawiającym nastrój zapachem.

Tym z Was, które szukają wsparcia dla cer tłustych lub skłonnych do wyprysków, polecamy natomiast głęboko oczyszczającą maskę CLEAR. Dzięki naturalnym glinkom, kwasowi salicylowemu i niacynamidowi maska przeciwdziała powstawaniu zaskórników, eliminuje nadmiar sebum i wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych. Wyciąg z wierzbówki i ekstrakt z bazylii chronią skórę przed rozwojem bakterii i pojawianiem się zaskórników i krostek.



Zachęcamy Cię również do wypróbowania innych naszych masek. Jeśli masz np. cerę mieszaną i doświadczenie w stosowaniu tego rodzaju kosmetyków, możesz spróbować metody multimasking, która polega na użyciu kilku masek jednocześnie. Jeśli dopiero zaczynasz, wybierz jeden preparat i obserwuj, w jaki sposób reaguje na niego Twoja cera. Zależnie od jej kondycji i potrzeb maski stosuj 1 lub 2 razy w tygodniu.

Powiązane produkty