
Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Coraz częściej diagnozowany jest u osób po trzydziestym roku życia, które wcześniej nie zgłaszały dolegliwości skórnych. Pojawia się nagle i ma dość ostry przebieg. Jego terapia jest często długotrwała i mało skuteczna. Dlaczego? Bo istnieje wiele powodów, które mogą spowodować wystąpienie trądziku u osób dorosłych.
Jak wygląda trądzik u dorosłych?
Zmiany skórne w przebiegu trądziku dorosłych umiejscawiają się najczęściej w dolnej części twarzy, na linii żuchwy i na szyi. Bywa, że pojawiają się również na ramionach i dekolcie. Zwykle są to zapalne grudki, krostki i cysty, dużo mniej jest natomiast zaskórników bez stanu zapalnego. Takie wykwity pozostawiają po sobie pamiątki w postaci przebarwień i blizn.
Trądzik dorosłych – przyczyny
Trądzik dorosłych w większości dotyka kobiety. Częściej występuje u osób z zaburzeniami hormonalnymi. Zwrócono uwagę, na jego współistnienie z zespołem policystycznych jajników, podwyższonym poziomem androgenów czy nadmiarem prolaktyny. Często też dotyka panie, które decydują się na odstawienie antykoncepcji hormonalnej po jej długotrwałym stosowaniu.
Inną przyczyną trądziku dorosłych jest nadmierny lub przewlekły stres prowokuje organizm do wytwarzania kortyzolu. Hormon ten działa na gruczoły łojowe podobnie jak testosteron, czyli prowokuje wydzielanie sebum. Dodatkowo wzmaga stan zapalny i osłabia układ odpornościowy skóry. Trądzik dorosłych może więc być konsekwencją stresującego stylu życia lub niespodziewanych wydarzeń, które ten stres zwiększają.
Dieta a trądzik dorosłych
Dermatolodzy zwracają uwagę, że źle zbilansowana dieta zwiększa stan zapalny i utrudnia leczenie. Na co zwrócić uwagę?
- Ogranicz spożycie cukrów prostych
- Zadbaj o źródła kwasów omega – 3
- Ogranicz nabiał, szczególnie odtłuszczone mleko
- Zmniejsz ilość soli dodawanej do posiłków
- Dostarczaj organizmowi cynk
- Nawadniaj się
- Zbadaj poziom D3 i suplementuj, jeśli to konieczne
Zapanowanie nad stresem, wyrównanie gospodarki hormonalnej i zrównoważona dieta to trzy najważniejsze kroki w drodze do pokonania trądziku dorosłych. Czwartą jest pielęgnacja.
Jak pielęgnować cerę z trądzikiem późnym?
Nieodpowiednia pielęgnacja potęguje występowanie zmian trądzikowych. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie przyjrzyj się zawartości swojej kosmetyczki. Kosmetyki kolorowe, zwłaszcza mocno kryjące podkłady, pudry, ale też ciężkie kremy będą zapychały pory. W swojej rutynie pielęgnacyjnej postaw na:
- Dokładny demakijaż i oczyszczanie
- Tonizację
- Nawilżanie i łagodzenie stanu zapalnego
- Bezpieczne złuszczanie
Na zakończenie zastosuj krem, który zapewni dawkę nawilżenia i ochroni Twój mikrobiom. Równowaga mikroflory bakteryjnej jest niezbędna w terapii trądziku dorosłych. Postaw na HARMONIZE MICROBIOME BOOSTING MOISTURIZER. Jego lekka konsystencja zapewni Ci komfort na cały dzień, nawet jeśli Twoja cera się przetłuszcza. Naturalne probiotyki i wyciągi roślinne wzmocnią barierę ochronną i stworzą na skórze tarczę przeciw drobnoustrojom.
Do łagodnego złuszczania wybierz PURE ENZYMES CRANBERRY EXFOLIATING MASK, maskę z enzymami żurawinowymi i kwasem mlekowym. Odblokuje pory i łagodnie złuszczy martwy naskórek, pozostawi Twoją skórę gładką i rozświetloną. Jednocześnie uzupełni antyoksydanty, podziała przeciwzapalnie i przyspieszy gojenie.
Pamiętaj, że trądzik późny wymaga wielkokierunkowego działania i dyscypliny. Obok pielęgnacji domowej warto również poddać się zabiegom w gabinecie kosmetologicznymi. Jesienią niezwykle pomocne mogą okazać się peelingi kwasowe i zabiegi z retinolem. Jeśli w swojej okolicy szukasz specjalisty, który pracuje na peelingach COSMEDIX zadzwoń do nas, podamy Ci sprawdzony adres.