- today
- perm_identity Marta Zielińska
- label Pielęgnacja
- remove_red_eye 3029 odwiedzin
Powoli zaczynamy już myśleć o jesieni, a wraz z nią nadchodzi sezon na intensywniejszą pielęgnację. Składnikiem, po który chętnie sięgamy o tej porze jest retinol. I słusznie, bo jego skuteczność przeciwstarzeniową udowodniło niejedno badanie. Jak jednak włączyć go do pielęgnacji, by nie wywołać podrażnień i innych efektów ubocznych? Dziś opowiemy Wam o tym, jak zacząć stosować retinol efektywnie i bezpiecznie.
Co to jest retinol?
Retinol to organiczny związek chemiczny, aktywna pochodna witaminy A. Należy do najaktywniejszych składników przeciwstarzeniowych o wielokierunkowym działaniu. Ze względu na to, że dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, łatwo przenika przez struktury lipidowe i działa również w głębokich partiach skóry. Jego skuteczność potwierdziło wiele badań, a retinol został okrzyknięty witaminą młodości. Działa przede wszystkim poprzez stymulowanie syntezy kolagenu i elastyny, co wpływa na redukcję zmarszczek i widoczne odmłodzenie skóry.
Jak działa retinol?
Mechanizm działania retinolu w skórze jest złożony i obejmuje kilka kluczowych procesów:
- Aktywacja receptora retinoinowego – po aplikacji na skórę retinol zostaje przekształcony najpierw w retinal, a potem w kwas retinowy. Ten proces zachodzi w obecności enzymów skórnych. Aktywny kwas retinowy łączy się z receptorem retinoidowym (RAR lub RXR) w komórkach skóry.
- Regulacja cyklu komórkowego – aktywowane receptory retinoidowe wpływają na cykl komórkowy, co oznacza, że kontrolują, kiedy komórki skóry dzielą się, dojrzewają i obumierają. Retinol przyspiesza proces odnowy komórek.
- Wzrost produkcji kolagenu – retinol pobudza fibroblasty, komórki odpowiedzialne za syntezę włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra ujędrnia się, a zmarszczki ulegają spłyceniu.
- Redukcja nadmiernego rogowacenia – retinol wpływa też na cykl odnowy naskórka. Ułatwia złuszczanie martwych komórek, dzięki czemu przeciwdziała zatykaniu się ujść gruczołów łojowych i powstawaniu zaskórników.
- Zmniejszanie przebarwień – retinol wpływa hamująco na proces syntezy melaniny. Dzięki temu zapobiega gromadzeniu się barwnika i powstawaniu plam pigmentacyjnych.
Retinoidy – nie tylko retinol
Pochodne witaminy A określa się wspólnym mianem retinoidów. Choć retinol jest bez wątpienia ich najbardziej znanym przedstawicielem, to jednak nie jedynym. Wybór odpowiedniej formy retinoidów zależy od potrzeb skóry, jej typu i tolerancji. Część retinoidów stosowana jest w dermatologii i dostępna jedynie na receptę, dlatego nie będziemy dziś się nimi zajmować. Skupimy się na tych, które możecie spotkać w produktach kosmetycznych. A należą do nich:
- Retinol
- Retinal
- Estry retinylu
Retinol i retinal działają podobnie, ale ten drugi jest bardziej aktywny. Dlaczego? Bo musi przejść tylko jeden etap przekształceń do kwasu retinowego. To sprawia, że jest skuteczniejszy w dużo niższych stężeniach niż retinol. Z kolei estry retinolu to substancje niezwykle łagodne, ale dużo mniej aktywne. Ich przedstawicielem jest choćby palmitynian retinylu, obecny w popularnych maściach z witaminą A.
Kompleksy retinolowe
Coraz popularniejsze staje się też łączenie retinolu z innymi składnikami, które wzmacniają jego działanie, a jednocześnie przeciwdziałają skutkom ubocznym, jakie może wywołać. Wiedząc o tym, firma Cosmedix wypuściła na rynek kosmetyki z dwoma opatentowanymi kompleksami:
- AGP Complex – w którym połączono retinol, octan retinylu, galaktoarabinian i l-hydroksyprolinę.
- LG Retinex – w którym znalazły się retinol, retinal, glikozaminoglikany i fosfolipidy.
Dzięki tym rozwiązaniom retinol stał się dostępny dla osób, które do tej pory źle na niego reagowały. Przeczytaj więcej o naszej technologii retinolu.
Efekty działania retinolu
Jak wspomnieliśmy wyżej, retinol został nazwany witaminą młodości. Nie bez powodu. Pobudza w skórze szereg procesów, dzięki którym wygląda ona na zdrowsza i młodszą. Efekty, jakich możemy spodziewać się, stosując kosmetyki z retinolem to:
- Poprawa jędrności skóry
- Wzrost elastyczności
- Redukcja zmarszczek
- Rozjaśnienie przebarwień
- Zmniejszenie zmian trądzikowych
- Regulacja wydzielania sebum
- Wygładzenie naskórka
- Ogólna poprawa kolorytu.
Musimy też wspomnieć, że retinol ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu nie tylko odnawia skórę, ale też chroni ja przed przedwczesnym starzeniem.
Czy retinol jest dla każdego?
Nie, retinol nie jest substancją, którą każdy może stosować. Ze względu na szybkość przenikania i aktywne działanie nie jest zalecany kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Odradzamy go także wszędzie tam, gdzie występuje aktywny stan zapalny. Zrezygnuj z retinolu w kosmetyce, jeśli przechodzisz terapię doustnymi retinoidami. Nie należy go również stosować, jeśli poddajesz się zabiegom intensywnie złuszczającym lub światłoterapii. Zanim zaczniesz stosować kosmetyki z retinolem zadbaj też o barierę hydrolipidową. Skóra zaburzona i odwodniona może bardzo źle na niego reagować.
Jak włączyć retinol do pielęgnacji?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że na retinol budujemy tzw. tolerancję. Oznacza to, że Twoja skóra musi stopniowo przyzwyczajać się do działania tej substancji. Nigdy nie zaczynamy przygody z retinolem od wysokich stężeń czy częstego stosowania. Zacznij od stosowania retinolu w niskim stężeniu 1-2 razy w tygodniu. Między aplikacjami rób co najmniej 4 dni przerwy. Obserwuj skórę. Jeśli pomimo upływu zalecanych 4 dni jest nadal podrażniona, odsuń ponowną aplikację w czasie. Jeśli natomiast wszystko jest ok, po dwóch tygodniach możesz zwiększyć częstotliwość, aż dojdziesz do 4 razy w tygodniu.
Jeśli stosujesz retinol po raz pierwszy, odczekaj co najmniej 30 minut i sprawdź, czy Twoja skóra dobrze na niego reaguje. Wszystko ok? Jeśli tak, nałóż krem nawilżający. Następnym razem możesz krem nałożyć nieco wcześniej, ale zalecamy co najmniej 15 minut odstępu między preparatami. Pamiętaj, by w trakcie kuracji retinolem nieustannie wzmacniać barierę hydrolipidową.
O czym jeszcze pamiętać przy retinolu?
Niezależnie od pory roku, jeśli stosujesz retinol, nie możesz zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Zaopatrz się zatem w dobry krem z wysokim SPF i nakładaj go w ciągu dnia kilkakrotnie. Pominięcie tej części pielęgnacji w trakcie kuracji retinolowej może niestety skutkować pojawieniem się przebarwień.
Wiesz już, jak działa retinol i co zrobić, by jego stosowanie przynosiło jak najlepsze efekty. Czas więc na wybór odpowiedniego preparatu. Jeśli będzie to Twój pierwszy kontakt z substancją, a Twoja skóra jest raczej delikatna i skłonna do podrażnień, wypróbuj nawilżający krem z retinolem X-AGE ELITE. Obok kompleksu LG Retinex znajdziesz w nim bogactwo składników nawilżających, dzięki czemu Twoja cera pozostanie w idealnej kondycji. Mimo łagodnego działania stosuj jednak ten krem na noc i nie zapominaj o fotoprotekcji.
Początkującym i osobom z cerą wrażliwą polecamy odżywcze SERUM 16. Zawiera 16% kompleksu LG-Retinex, który nie tylko odmładza skórę, ale jednocześnie ją nawilża. W formule serum znalazły się również składniki łagodzące i utrzymujące wilgoć głęboko w naskórku. Stosuj je na noc na pierwszych etapach Twojej przygody z retinoidami, zgodnie z zasadami, które opisaliśmy w tym artykule. Po kilku tygodniach, kiedy Twoja skóra przyzwyczai się już do kontaktu z retinolem, możesz zmienić serum na mocniejsze SERUM 24. Te dwa produkty różnią się jedynie stężeniem kompleksu aktywnego.
Jeśli Twoja cera jest skłonna do przetłuszczania, raczej grubsza, ma tendencję do zmian trądzikowych, wybierz kurację z retinolem REFINE. Znajdziesz tu 4% kompleks AGP z galaktoarabinianem, który wspomaga odnowę komórkową i stymuluje syntezę włókien kolagenowych. Pomoże wyrównać teksturę skóry, odblokuje zatkane pory i zredukuje nadmierne wydzielanie sebum. Kolejnym etapem będzie dla Ciebie REFINE PLUS, w którym kompleksu AGP jest dwukrotnie więcej.
Niezależnie od wyboru, jakiego dokonasz, ważne jest, by obserwować reakcje skóry. W przypadku dużej reaktywności należy zwiększać odstęp między aplikacjami. Jeśli jednak Twoja skóra ewidentnie źle reaguje na retinol, niezależnie od jego stężenia i sposobu użycia, może się okazać, że nie jest to składnik dla Ciebie. Rozważ wtedy wprowadzenie do pielęgnacji kosmetyków z bakuchiolem. Choć nie jest on retinoidem, to działa podobnie do nich, ale dobrze tolerują go nawet skóry wrażliwe. Pamiętaj też, że nie ma konieczności zwiększania stężenia retinolu. Pierwsze efekty stosowania obserwujemy zwykle po ok. 28 dniach, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Może się okazać, że stężenie, od którego zaczynaliśmy, jest dla nas wystarczające.
Powiązane produkty
Elite Serum 24 Rapid Renewal Serum
Odżywcze serum z retinolem
Co zawiera? LG-Retinex (24%) – kompleks retinoidów (retinol 0,24% i retinal 0,24%), glikozaminoglikanów i fosfolipidów, który stymuluje wytwarzanie...
Refine Plus High Potency Refinishing Treatment
Intensywna kuracja z retinolem
Aplikacja Stosuj na noc, początkowo raz w tygodniu. Stopniowo zwiększ częstotliwość do trzech razy. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Co...
Refine Refinishing Treatment
Kuracja z retinolem
Aplikacja Stosuj na noc, początkowo raz w tygodniu. Stopniowo zwiększaj częstotliwość aż do trzech razy na tydzień. Pamiętaj o ochronie...
Serum 16 Rapid Renewal Serum
Odżywcze serum z retinolem
Co zawiera? LG-Retinex (16%) – kompleks retinoidów (retinol 0,16% i retinal 0,16%), glikozaminoglikanów i fosfolipidów, który stymuluje wytwarzanie...
X-Age Elite
Nawilżający krem z retinolem
Co zawiera? LG-Retinex – opatentowany kompleks retinoidów (0,1% retinolu), który stymuluje odnowę komórkową i syntezę kolagenu, widocznie redukuje...