- today
- perm_identity Marta Zielińska
- label Składniki aktywne
- remove_red_eye 823 odwiedzin
Ostatnio pisaliśmy Wam o składnikach roślinnych w naszych kosmetykach. Dziś przeczytacie o olejkach eterycznych. To niezwykle aktywne substancje, które nie tylko nadają preparatom niepowtarzalny zapach, ale przede wszystkim oddziałują na różne potrzeby skóry. Aromaterapia w kosmetyce wzmacnia działanie preparatów. Olejki eteryczne dodawane do kosmetyków zwiększają ich skuteczność, a jednocześnie poprawiają samopoczucie.
Jak stosowano aromaterapię w historii?
Już w starożytnym Egipcie stosowano olejki eteryczne do celów kosmetycznych, leczniczych i religijnych. Egipcjanie wierzyli, że olejki eteryczne mają moc uzdrawiania i oczyszczania duszy, a ich stosowanie było związane z kultem bóstw.
W starożytnej Grecji aromaterapia była stosowana w celach medycznych. Hipokrates, ojciec medycyny, używał olejków eterycznych do leczenia pacjentów, a jego uczniowie stosowali je jako perfumy i kosmetyki.
W średniowieczu aromaterapia była stosowana przez alchemików, którzy wykorzystywali olejki eteryczne do produkcji eliksirów i mikstur leczniczych. W czasach epidemii chorób takich jak dżuma, stosowano olejki eteryczne jako środki dezynfekujące i ochronne.
Skąd wzięła się współczesna aromaterapia?
Ojcem współczesnej aromaterapii jest francuski chemik i botanik René-Maurice Gattefossé, który w XIX wieku odkrył przypadkiem na sobie lecznicze działanie olejku lawendowego. Zanurzył w nim oparzoną dłoń i zauważył, że bardzo szybko się zagoiła. Gattefossé ukuł termin „aromaterapia”, który od tej pory stał się popularnym określeniem stosowania olejków eterycznych w celach leczniczych i relaksacyjnych.
Z czego otrzymywane są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne są naturalnymi składnikami roślinnymi, które są wytwarzane przez kwiaty, liście, łodygi, korzenie i inne części roślin. Aby otrzymać olejek eteryczny, zazwyczaj stosuje się jedną z trzech metod ekstrakcji:
- destylacja z parą wodną,
- ekstrakcja rozpuszczalnikami,
- tłoczenie.
W zależności od rodzaju rośliny i metody ekstrakcji, olejki eteryczne mogą mieć różne właściwości i zastosowania.
Jak olejki eteryczne wpływają na organizm?
Każdy olejek ma swoje unikalne właściwości. Zależnie sposobu otrzymywania i metody użycia olejki mogą wpływać na:
- Stan emocjonalny - wiele olejków eterycznych ma właściwości relaksujące, uspokajające lub pobudzające i dlatego często stosuje się je w aromaterapii w celu poprawy nastroju, redukcji stresu i lęku, poprawy snu i ogólnego samopoczucia.
- Układ oddechowy - niektóre olejki eteryczne mają właściwości rozkurczające oskrzela i łagodzące objawy infekcji dróg oddechowych, dlatego używa się ich w celu poprawy oddychania, łagodzenia kaszlu i przeziębienia.
- Układ krwionośny – część olejków eterycznych wpływa na rozkurczanie naczyń krwionośnych, poprawia krążenie krwi, łagodzi bóle reumatyczne i migrenowe.
- Skórę - olejki eteryczne mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia skóry, dlatego znalazły zastosowanie w kosmetyce w celu poprawy stanu skóry, redukcji trądziku, łagodzenia oparzeń i skaleczeń.
Które olejki eteryczne stosowane są w COSMEDIX?
W COSMEDIX stawiamy na naturalne składniki, dlatego każdy komponent zapachowy jest dokładnie przemyślany i dobrany tak, by działał korzystnie również na skórę. Olejki eteryczne, które stosujemy w formułach to:
- olejek lawendowy
- olejek z drzewa sandałowego
- olejek z drzewa różanego
- olejek paczuli
- olejek z mięty pieprzowej
- olejek z drzewka herbacianego
- olejki cytrusowe (grejpfrutowy, pomarańczowy, cytrynowy)
Jak dokładnie działają?
Olejek lawendowy
Ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, dlatego jest stosowany w celu zapobiegania stanom zapalnym. Łagodzi podrażnienia, stany zapalne, zaczerwienienie i świąd. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Zmniejsza obrzęki, stosowany jest w przypadku oparzeń. Wspomaga regenerację i odnowę skóry, jest pomocny w redukcji blizn. Olejek lawendowy zawiera również naturalne przeciwutleniacze, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Olejek lawendowy znajdziecie m.in. w kremie HARMONIZE, który odbudowuje mikrobiom i wzmacnia barierę ochronną skóry. Krem głęboko nawilża, a dzięki lekkiej formule świetnie nadaje się do pielęgnacji cery tłustej i skłonnej do trądziku.
Olejek z drzewa sandałowego
To olejek eteryczny dzięki seskwiterpenom ma niezwykle szerokie spektrum działania. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, łagodzi trądzik, egzemę, łuszczycę i rumień. Reguluje podziały naskórkowe, działa antybakteryjnie, chroni skórę przed infekcjami. Zawiera naturalne przeciwutleniacze, dlatego jest chętnie stosowany w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Olejek z drzewa sandałowego ma pozytywny wpływ na emocje, łagodzi stres i napięcie, ułatwiając relaks i zasypianie.
Olejek sandałowy jest składnikiem łagodnego żelu do mycia BENEFIT CLEAN, przeznaczonego dla każdej, nawet wrażliwej skóry. Dokładnie zmywa makijaż i zanieczyszczenia, nie narusza przy tym bariery naskórkowej. Pozostawia skórę gładką i nawilżoną.
Olejek z drzewa różanego
Ten olejek dzięki dużej zawartości linalolu ma silne właściwości przeciwzmarszczkowe. Regeneruje naskórek, wygładza i uelastycznia skórę. Wspomaga redukcję stanów zapalnych, koi i łagodzi podrażnienia. Ma intensywny, korzenno-kwiatowy zapach. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej i zmęczonej. Olejek z drzewa różanego wpływa kojąco na emocje, łagodzi stany depresyjne i bóle głowy.
Olejek z drzewa różanego jest składnikiem ujędrniającej maski do twarzy BIO-SHAPE, która odżywia, wygładza skórę i zapewnia natychmiastowy efekt liftingu. Poprawia owal twarzy, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny.
Olejek z paczuli
Olejek paczulowy przyspiesza gojenie i regenerację, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Zawiera kilkadziesiąt substancji aktywnych, które odpowiadają za jego działanie antybakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe i przeciwzapalne. Działa również antyoksydacyjnie, chroniąc przed wolnymi rodnikami i efektami fotostarzenia. Paczula wpływa również na psychikę, łagodzi napięcia uspokaja, ułatwia zasypianie. Jest też uważana za afrodyzjak. Odkryj serum odżywcze CELL ID, którego skład wzbogaca olejek paczuli.
Olejek z mięty pieprzowej
Olejek z mięty pieprzowej jest przede wszystkim składnikiem kosmetyków dla skór tłustych, skłonnych do trądziku. Orzeźwia, chłodzi, tonizuje, wzmacnia system odpornościowy skóry. Ponadto działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie. Zmiękcza naskórek i łagodnie ściąga pory, równoważy wydzielanie sebum. Olejek miętowy łagodzi bóle głowy i pomaga w koncentracji.
Olejek z mięty pieprzowej znajdziesz w PURITY CLEAN – oczyszczającym żelu do mycia twarzy z kwasami. To preparat przeznaczony do skóry skłonnych do wyprysków, który reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu niedoskonałości. Świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji skóry skłonnych do przebarwień.
Olejek grejpfrutowy
Olejki cytrusowe nadają kosmetykom niezwykle przyjemny, lubiany przez Was aromat. Olejek grejpfrutowy pozyskiwany jest przez tłoczenie ze skóry tego owocu. Aktywnie zwalcza wolne rodniki, jest źródłem witaminy C i bioflawonoidów. Głęboko odżywia skórę, rozświetla ją i wyrównuje koloryt. Równoważy działanie gruczołów łojowych, zapobiega stanom zapalnym, relaksuje i odpręża. Podobnie działają również inne olejki cytrusowe, które znajdziecie m.in. w masce nawilżająco-odżywczej RESTORE. Dzięki bogactwu witamin, enzymów i kwasów tłuszczowych maska wygładza zmarszczki, poprawia funkcjonowanie żywych warstw naskórka, rozjaśnia przebarwienia i widocznie ujędrnia skórę.
Olejek z drzewa herbacianego
Pisaliśmy już o nim w poprzednim artykule. To olejek o silnych właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Więcej na jego temat znajdziecie TUTAJ.
Olejki eteryczne dają ogromne możliwości pielęgnacyjne, dlatego kosmetologia chętnie czerpie z osiągnięć aromaterapii. Udowodniono, że niektóre zapachy mogą znacznie przyspieszać regenerację i odbudowę skóry, a badania nad wpływem zapachu na organizm człowieka ciągle trwają.
Powiązane produkty
Cell ID Nutritive Defense Serum
Przeciwzmarszczkowe serum odżywcze
Karagenian – polisacharyd pozyskiwany z krasnorostów (czerwonych alg). Tworzy na powierzchni naskórka delikatny film, który zapobiega utracie...
Harmonize Microbiome Boosting Moisturizer
Krem wzmacniający mikrobiom
Co zawiera? Lactococcus Ferment Lysate – ten naturalny postbiotyk pomaga odbudować prawidłowy mikrobiom, wzmacnia funkcje barierowe naskórka i...