- today
- perm_identity Marta Zielińska
- label Pielęgnacja
- remove_red_eye 539 odwiedzin
Wysypiasz się, a mimo to Twoja twarz wygląda na zmęczoną? Często przyczyną są cienie pod oczami. Te ciemne obszary mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Niektóre z nich jesteśmy w stanie wyeliminować, inne wymagają konsultacji lekarskiej, bo mogą być oznaką chorób. Zawsze natomiast warto wprowadzić pielęgnację, która pozwoli zmniejszyć ciemniejsze obszary.
Czym są cienie pod oczami?
To ciemniej zabarwione okolice dolnej powieki, spowodowane najczęściej prześwitującymi naczyniami krwionośnymi. Przybierać kolor do szarego przez fioletowy do brązowego. Możemy rozróżnić trzy główne rodzaje cieni pod oczami:
- Naczyniowe – to widoczne pod cieniutką skórą naczynia włosowate.
- Barwnikowe – spowodowane nagromadzeniem melaniny, najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji na UV. Czasem mogą być spowodowane chorobami wewnętrznymi.
- Zanikowe – nazywane często prawdziwymi, to cienie wynikające z wieku. Są spowodowane zanikowymi zmianami w obszarze naszej skóry.
Niektóre źródła wymieniają też drugi rodzaj cieni barwnikowych, spowodowany gromadzeniem się hemoglobiny i produktów jej rozpadu. Są one rzadszy i najczęściej dotyczą młodszych osób, a z wiekiem ulegają wycofaniu.
Jakie są przyczyny powstawania cieni pod oczami?
Przyczyn może być wiele. Niektóre związane są z naszymi uwarunkowaniami genetycznymi, inne wynikają z naszego stanu zdrowia, stylu życia itp. Cienie pod oczami mogą powstawać w różnym wieku i najczęściej spowodowane są przez:
- Genetykę – płytko unaczyniona, cienka skóra może być cechą dziedziczną. Wtedy charakterystyczne cienie pojawią się u nas już w dzieciństwie.
- Zwiększoną produkcję melaniny – skóra pod oczami jest bardziej podatna na powstawanie przebarwień posłonecznych i innych. Mogą być związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej, chorobami, a także stosowaniem substancji, które zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne (w lekach lub kosmetykach).
- Zmęczenie, przepracowanie – to najczęstsza z przyczyn. W zmęczonej, zestresowanej skórze zaburzone zostaje mikrokrążenie. Tkanki są gorzej dotlenione i słabiej odżywione. W konsekwencji pod oczami pojawiają się sińce.
- Starzenie skóry – zmniejszający się poziom kolagenu powoduje, że skóra jest coraz cieńsza i bardziej prześwituje. Dużo słabsze jest również mikrokrążenie.
- Styl życia – używki, alkohol, źle zbilansowana dieta, za małe spożycie wody upośledzają krążenie, powodują nagromadzenie toksyn, sprawiają, że skóra jest zmęczona, niedotleniona i przybiera szarawy koloryt.
- Alergie – cienie, które pojawiają się okresowo, mogą być związane z obecnością alergenu w powietrzu (np. z pyleniem drzew) lub w przebiegu chorób takich jak AZS.
Jakie choroby powodują powstawanie cieni pod oczami?
Jeśli mimo odpoczynku, higieny życia i prawidłowej pielęgnacji zasinienia wokół oczu nie znikają, powinno to skłonić nas do wizyty u lekarza. Cienie mogą być oznaką szeregu różnych chorób, dlatego często konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych. Najczęstszymi przyczynami są:
- Anemia
- Problemy z tarczycą
- Zaburzenia równowagi hormonalnej
- Nadciśnienie
- Choroby pasożytnicze
- Zaburzenia pracy wątroby
- Zaburzenia pracy nerek
- Zaburzenia gospodarki cukrowej
Sposoby na pozbycie się cieni pod oczami
Kiedy wykluczymy istnienie chorób powodujących powstawanie cieni, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka zmian. Pomogą one zniwelować problem i przywrócą Ci świeże i wypoczęte spojrzenie.
- Zadbaj o sen – śpij minimum 7 godzin dziennie w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.
- Unikaj palenia papierosów – ochronisz w ten sposób naczynia krwionośne i zmniejszysz ilość wolnych rodników, które uszkadzają Twoją skórę.
- Wzbogać swoją dietę w warzywa i owoce – dostarczysz skórze niezbędnych dla poprawy krążenia i syntezy kolagenu witamin, zwłaszcza witaminę C.
- Pamiętaj o piciu wody.
- Stosuj okulary ochronne z wysokim filtrem UV.
- Unikaj spędzania długich godzin przed monitorem.
- Zaprzyjaźnij się z chłodnymi okładami na oczy, pozwolą zmniejszyć obrzęki, które często towarzyszą cieniom.
- Pamiętaj o dokładnym demakijażu – pozostałości kosmetyków podrażniają delikatną skórę okolic oczu.
- Zadbaj o nawilżenie – zainwestuj w preparaty, które nie tylko dostarczą Twojej skórze substancji nawilżających, ale też ochronią ją i utrzymają właściwy poziom wilgoci przez dłuższy czas.
Nasze rekomendacje
Ciekłokrystaliczne serum OPTI CRYSTAL. Technologia ciekłych kryształów, która nadaje serum charakterystyczny, luksusowy wygląd, zapewnia również głębokie, długotrwałe nawilżenie skóry. OPTI CRISTAL zawiera kompleks miedziowy, który ujędrnia skórę, a także kwas alfa-liponowy i pułapki spinowe, które pomagają zniwelować oznaki starzenia spowodowane czynnikami środowiskowymi. To zastrzyk nawilżenia odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.
Odżywczy żel I-COMPLEX wygładza zmarszczki i rozjaśnia okolice oczu. Wykorzystuje botaniczną alternatywę retinolu – bakuchiol, by zmniejszyć przebarwienia i poprawić napięcie skóry. Komórki macierzyste z orchidei i wyciąg z kasztanowca poprawiają mikrokrążenie i głęboko odżywiają delikatne okolice. Żel ma dołączony aplikator w kształcie metalowej kulki, dzięki któremu wykonasz drenujący masaż i poprawisz przenikanie składników.
EYE GENIUS to wszechstronna kuracja o intensywnym działaniu nawilżającym. Ten luksusowy, lekki kompleks wykorzystuje moc peptydów ujędrniających, by zredukować widoczność drobnych linii i kurzych łapek. Formuła EYE GENIUS zawiera również odbijającą światło mikę, która natychmiast rozświetla cienie, oraz olej z ogórecznika i witaminę E, które pomagają łagodzić opuchliznę.
Skóra pod oczami to wyjątkowy obszar, który wymaga delikatnego traktowania. Nie należy ignorować zmian pojawiających się w tych okolicach, zwłaszcza, jeśli nie znikają mimo prawidłowej pielęgnacji i zdrowego stylu życia. Jeśli dodatkowo towarzyszą im symptomy takie jak osłabienie, szybkie męczenie, zaburzenia koncentracji, problemy z oddychaniem, kołatanie serca, nie czekaj, że krem rozwiąże problem, ale jak najszybciej udaj się do lekarza. Pamiętaj, że skóra odbija wszystko to, co dzieje się w naszym organizmie. Jeśli natomiast nic poważnego Ci nie dolega, wprowadź zmiany, o których piszemy, a szybko zauważysz, że Twoje spojrzenie znów staje się wypoczęte i pełne blasku.
Powiązane produkty
Eye Genius Brilliant Eye Complex
Nawilżający krem pod oczy
Co zawiera? Palmityol Tripeptyd-38 – wygładza naskórek i zapobiega powstawaniu zmarszczek, pobudza syntezę kolagenu i hamuje aktywność wolnych...
I-Complex
Odżywczy żel na okolicę oczu
Rozpieszczaj skórę pod oczami, dzięki zaawansowanemu żelowi I- Complex! To pierwszy, dzienny zabieg pod oczy, który dołącza do linii produktów do...
Opti Crystal Liquid Crystal Eye Serum
Serum z ciekłymi kryształami na okolicę oczu
Zwalcza cienie pod oczami, wygładza cienkie linie i kurze łapki. Łagodząca woda kokosowa, olej Moringa, aloes oraz technologia ciekłych kryształów...