Jak bezpiecznie stosować retinol i cieszyć się efektami?

Wśród składników kosmetyków pielęgnacyjnych na najwyższym miejscu podium nieustannie znajduje się retinol. Wokół jego stosowania narosło wiele mitów i półprawd. Przynosi skórze nieocenione korzyści po warunkiem, że stosujemy go prawidłowo. Dziś opowiemy Ci czym jest retinol, dlaczego może stosować go prawie każdy i jak to zrobić, by cieszyć się efektami.

Czym jest retinol?

To organiczny związek chemiczny, aktywna forma witaminy A, która najczęściej stosowana jest w pielęgnacji cery dojrzałej, a także skłonnej do trądziku i wyprysków. Witaminę A nazywa się często witaminą młodości, ponieważ działa przeciwstarzeniowo na wielu płaszczyznach. W 1986 roku dermatolog, prof. Albert Kligman opisał jego pozytywne działanie na skórę uszkodzoną promieniami UV. Grupę substancji, do których należy retinol, nazywa się retinoidami. Należą do niej (oprócz retinolu) także retinal, palmitynian retinolu, kwas retinowy (tretinoina), a także substancje stosowane w celach leczniczych, takie jak adapalen, tazaroten i beksaroten. My zajmiemy się tylko kosmetycznym zastosowaniem retinoidów.

Jakie właściwości ma retinol?

Jak wspomnieliśmy, jeśli chodzi o skórę, retinol działa na wielu płaszczyznach.

  • Stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, dzięki czemu poprawia jędrność i elastyczność skóry.
  • Reguluje podziały komórkowe w naskórku i przyspiesza jego odnowę.
  • Wygładza i nadaje blask skórze przez łagodne złuszczanie warstwy rogowej.
  • Wzmacnia barierę ochronną, zapobiega utracie nawilżenia.
  • Pobudza proces angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń włosowatych.
  • Chroni przed aktywnością wolnych rodników.
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych.
  • Wygładza zmarszczki, przywraca skórze jednolitą, gładką strukturę.
  • Hamuje tyrozynazę, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych.

Od czego zależy skuteczność retinolu?

Działanie retinolu zależy nie tylko od samej substancji, ale także od stężenia, indywidualnego stanu skóry, regularności stosowania czy wreszcie formy, w jakiej jest podany. W komórkach naszego organizmu znajdują się receptory retinoidowe, które reagują na działanie retinoidów. Każda pochodna witaminy A przechodzi w skórze proces przekształcenia do kwasu retinowego, który działa najsilniej. Im krótsza jest droga tego przekształcenia, tym lepsze efekty działania składnika. Czysty kwas retinowy jest substancją mocno drażniącą, dlatego nie stosuje się go w kosmetyce. Nowoczesne technologie pozwalają tworzyć skuteczne kompleksy retinolowe, dzięki którym można praktycznie wyeliminować ryzyko wystąpienia podrażnień.

Warto też podkreślić, że retinol jest skuteczny już w niewielkich stężeniach i od nich właśnie zaleca się wprowadzanie tej substancji do codziennej pielęgnacji.

Co oznacza budowanie tolerancji na retinol?

Nasza skóra potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do działania niektórych składników. Tak jest również z retinolem. Wprowadzając go do pielęgnacji musimy po pierwsze pamiętać, by zaczynać od niewielkich stężeń. Po drugie retinol wprowadzamy stopniowo. Na początku zaleca się stosować go co 3-4 dni i obserwować, jak reaguje skóra. Jeśli po dwóch tygodniach nie pojawia się nic niepokojącego, skóra nie jest podrażniona czy przesuszona, możemy zwiększyć częstotliwość. Trzeba też pamiętać, by dodatkowo dbać o skuteczne nawilżenie skóry.


Pamiętaj! Nawet, jeśli Twoja skóra od razu dobrze reaguje na retinol, nie jest dobrym pomysłem przechodzić natychmiast na wyższe stężenia. Nie jest to jedyny wyznacznik skuteczności retinolu, a nagłe zwiększenie stężenia może doprowadzić do podrażnień. Zaczekaj, pozwól składnikowi działać.


Czy retinol mogę stosować tylko zimą?

To jeden z mitów, z którym chcemy się tu rozprawić. Owszem, jesień czy zima to świetny czas na rozpoczynanie przygody z retinolem. Nie ma jednak powodu, dla którego musiałabyś odstawić składnik wraz z przyjściem wiosny. Chyba, że planujesz wakacje w ciepłych krajach i nie po drodze Ci z filtrami przeciwsłonecznymi. Wiosną i latem natomiast lepiej sięgać po niższe stężenia lub opatentowane kompleksy, dzięki którym unikniesz niepożądanych reakcji.

Dlaczego muszę stosować SPF?

Choć retinol stosujemy w nocnej pielęgnacji, to jednak jest to substancja, która na długo pozostaje w skórze. Wbrew powszechnym doniesieniom nie jest fotouczulający, ale bardzo wrażliwy na działanie promieni UV, pod wpływem których ulega rozpadowi. Dlatego decydując się na kurację retinolem postaw na skuteczną ochronę przeciwsłoneczną z SPF co najmniej 30.

Czy przy skórze wrażliwej mogę stosować retinol?

Tak! Nie ma powodu, dla którego musiałabyś rezygnować z dobrodziejstw retinolu nawet, jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej. Z pomocą przychodzą kompleksy retinolowe zamknięte w nośnikach lipidowych, dzięki którym składnik dociera do głębszych partii skóry nie wywołując przy tym podrażnień.

Jak pielęgnować skórę w trakcie kuracji retinolem?

Najważniejsze są dwa punkty: ochrona przeciwsłoneczna i dbanie o równowagę bariery hydrolipidowej naskórka. W pielęgnacji dziennej postaw na składniki chroniące przed wolnymi rodnikami i długotrwale nawilżające, a wieczorem regeneruj skórę. Dobrze sprawdzą się ceramidy, kwas hialuronowy, a także probiotyki, które zadbają o równowagę mikrobiomu. Zrezygnuj natomiast z innych mocno aktywnych substancji, takich jak np. kwas glikolowy czy kwas askorbinowy.


Od czego zacząć?

Na początek przygody z retinolem warto sięgnąć po SERUM 16 RAPID RENEWAL SERUM. To idealny wybór na start, a także przy skórach wrażliwych. Zawiera opatentowany, liposomowy kompleks LG-RETINEX, złożony z retinolu i retinalu, a także glikozaminoglikanów, czyli substancji, które zadbają o prawidłowe nawilżenie Twojej skóry. Serum wyrównuje koloryt i wygładza drobne zmarszczki. Jeśli Twoja skóra mimo wszystko reaguje podrażnieniem, stwórz barierę między nią, a retinolem. Najpierw zaaplikuj krem nawilżający, potem nałóż retinol i jeszcze raz krem. Retinol nadal działa, ale będzie wolniej uwalniany do skóry.

serum-16

Czego się spodziewać?

Początkowo Twoja skóra może zacząć się oczyszczać, co oznacza, że wypycha na powierzchnię nadmiar sebum i toksyn, a to może skutkować chwilowym pogorszeniem. To całkiem normalne i powinno minąć, gdy tylko Twoja skóra przyzwyczai się do działania składnika. Jeśli jednak po 2-3 miesiącach stosowania skóra nadal się zaczerwienia, łuszczy i ulega wysuszeniu może to oznaczać, że jest zbyt wrażliwa na retinol. Warto wtedy sięgnąć po serum z bakuchiolem BAKUCHIOL COMPLETE, który, choć daje podobne efekty do retinolu, jest jego dużo łagodniejszą alternatywą.

bakuchiol

Jak zrobić następny krok?

Kiedy Twoja skóra polubi się już z retinolem i poczujesz się gotowa, by wprowadzić silniejszy preparat, sięgnij po SERUM 24 z linii ELITE. Jest podobne do SERUM 16, ale ma wyższe stężenie kompleksu retinolowego, co pozwala osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Badania kliniczne wykazały, że jest w stanie zmniejszyć nawet głębsze zmarszczki, wyraźnie poprawia jędrność skóry i rozjaśnia przebarwienia.

serum-24

Retinol to niezwykle skuteczna i dokładnie przebadana substancja, wokół której narosło sporo mitów, a która, odpowiednio stosowana, przywróci Twojej skórze młody i zdrowy wygląd. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wątpliwości, jakie mogą pojawić się przed pierwszym kontaktem z tym składnikiem. Jeśli mimo wszystko masz pytania i chcesz upewnić się, co wybrać, zapraszamy do kontaktu.

Powiązane produkty