Kosmetyki z kwasami - jak stosować w pielęgnacji domowej?

Okres jesienno-zimowy to doskonały czas, by wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki z kwasami. Wszyscy chcemy, by nasza skóra była gładka, promienna i wolna od niedoskonałości. Intensywnie szukamy sposobów na poprawę jej wyglądu i kondycji, a jednym z najskuteczniejszych są właśnie hydroksykwasy. Choć dla niewtajemniczonych określenie „kosmetyki z kwasami” może brzmieć nieco groźne, to jednak chcemy Cię od razu uspokoić – Twoja skóra tylko na nich skorzysta. Dziś opowiemy Ci, czym są hydroksykwasy, komu przyniosą największe korzyści i jak dobrać je do własnych potrzeb.

Kosmetyki z kwasami – czym są hydroksykwasy?

Pod względem chemicznym hydroksykwasy to grupa organicznych kwasów chemicznych, które składają się z atomów wodoru, tlenu oraz grupy hydroksylowej (OH) przyłączonej do atomu węgla w łańcuchu węglowym. Otrzymywane są bezpośrednio ze składników naturalnych lub w procesach biotechnologicznych. Do hydroksykwasów należy kilka typów substancji, które różnią się nieco budową chemiczną, zwłaszcza umiejscowieniem grupy hydroksylowej. Najczęściej kosmetyki z kwasami zawierają:

  • Alfa-hydroksykwasy (AHA), np. kwas mlekowy, kwas migdałowy
  • Beta-hydroksykwasy (BHA), np. kwas salicylowy
  • Polihydroksykwasy (PHA), np. kwas laktobionowy, glukonolakton

Jak hydroksykwasy działają na skórę?

Kosmetyki z kwasami mogą mieć różną formę. Hydroksykwasy, potocznie nazywane kwasami owocowymi (nazwa ta powinna obejmować jedynie grupę AHA, np. kwas jabłkowy, winowy, cytrynowy, mlekowy, glikolowy) znajdziemy w żelach do mycia, tonikach, serum czy kremach. Niezależnie od tego, w jaki sposób będą stosowane na skórę, warto znać ich działanie, a także ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania.

Alfa-hydroksykwasy w kosmetykach

Kosmetyki z kwasami AHA działają na skórę przede wszystkim poprzez złuszczanie martwego naskórka. Kwasy owocowe rozpuszczają wiązania między martwymi komórkami naskórka, dzięki czemu doprowadzają do ich usuwania. Skóra szybko staje się bardziej miękka i wygładzona. Alfa-hydroksykwasy pomagają redukować plamy i przebarwienia, przywracają też skórze równomierny koloryt. Część z nich, jak kwas mlekowy czy glikolowy ma zdolność do pobudzania odnowy kolagenu. W efekcie skóra odzyskuje jędrność i sprężystość. Stosowane w niższych stężeniach alfa-hydroksykwasy poprawiają nawilżenie i zwiększają zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci. Szczególnie kwas migdałowy i mlekowy są dobrze tolerowane nawet przez wrażliwe skóry. Mają większą cząsteczkę niż najpopularniejszy kwas glikolowy, dzięki czemu nie wywołują podrażnień i silnego zaczerwienienia. Można je również stosować cały rok.

Beta-hydroksykwasy w kosmetykach

Przedstawicielem grupy BHA jest kwas salicylowy. Jego główne działanie polega na złuszczaniu martwego naskórka. Ponieważ kwas salicylowy jest lipofilny, dobrze przenika w głąb gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum i przeciwdziała łojotokowi. To dlatego kosmetyki z kwasami, które zawierają kwas salicylowy, są przeznaczone zwłaszcza dla cer mieszanych, tłustych i z problemami trądzikowymi. Kwas ten przeciwdziała tworzeniu się zaskórników, redukuje stany zapalne, reguluje wytwarzanie sebum i zmniejsza nieestetyczne błyszczenie skóry. Co ważne, składnik ten jest skuteczny już w bardzo niewielkich stężeniach.

Poli-hydroksykwasy w kosmetykach

Polihydroksykwasy (PHA) to grupa substancji stosowanych w kosmetyce, która ma podobne właściwości do alfahydroksykwasów (AHA), takich jak kwas glikolowy czy kwas mlekowy, ale jest zazwyczaj łagodniejsza i lepiej tolerowana przez skórę. Ze względu na duży rozmiar cząsteczki ich przenikanie w głąb skory jest wolniejsze, dzięki czemu nie wywołują podrażnień. Oprócz łagodnego złuszczania polihydroksykwasy zatrzymują wodę w naskórku i doskonale nawilżają. Łagodzą stany zapalne i wykazują działanie antyoksydacyjne. Ich głównymi przedstawicielami są kwas laktobionowy i glukonolakton. Kosmetyki z kwasami, które zawierają kwasy z grupy PHA mogą być stosowane przy każdym typie skóry. Świetnie sprawdzą się również w pielęgnacji cery z objawami starzenia, ponieważ spłycają zmarszczki, ujędrniają i przeciwdziałają fotostarzeniu. PHA to także nieocenione składniki kosmetyków dla cery wrażliwej i naczyniowej.

Kiedy zacząć stosować kosmetyki z kwasami?

Przede wszystkim dobrze poznaj potrzeby Twojej cery. W przypadku hydroksykwasów nie jest wyznacznikiem wiek, a stan skóry. Kosmetyki z kwasem salicylowym można zaproponować nawet starszym nastolatkom, jeśli mają problem z łojotokiem i zatkanymi porami. Warto wtedy włączyć takie preparaty do pielęgnacji nocnej 2-3 razy w tygodniu. Na początku nie zalecamy robić tego częściej, nawet jeśli stężenie kwasu jest niewielkie. Warto pamiętać, że młodzież ma tendencję do nadużywania kosmetyków osuszających i matujących, dlatego w pierwszej kolejności trzeba zadbać o równowagę, w postaci dobrego nawilżenia skóry.

W przypadku cer z oznakami starzenia drobnymi zmarszczkami czy przebarwieniami polecamy stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym. Przypomnimy więc tylko, że ta substancja dobrze wspiera funkcje bariery naskórkowej, doskonale nawilża, równoważy pH skóry, a jednocześnie poprawia syntezę kolagenu. To wszystko sprawia, że kosmetyki z kwasem mlekowym widocznie ujędrniają skórę, poprawiają jej elastyczność i spłycają zmarszczki. Do tego kosmetyki z kwasami, w których kwas mlekowy stosowany jest w niewielkich stężeniach, mogą być używane w codziennej pielęgnacji. Skóra, nawet wrażliwa, dobrze je toleruje.

Jeśli masz cerę wrażliwą, płytko unaczynioną, suchą albo z objawami trądziku różowatego Twoje kosmetyki z kwasami powinny zawierać przede wszystkim kwas laktobionowy i glukonolakton. Polihydroksykwasy mają zdolność do redukcji zaczerwienień, wyciszają stany zapalne i zmniejszają widoczność rozszerzonych naczyń. Ich działanie antyoksydacyjne sprawia, że chronią skórę przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych. Dodatkowo pomagają zachować równowagę bariery hydrolipidowej i znacznie poprawiają nawilżenie skóry. To wszystko sprawia, że cery wrażliwe i delikatne dobrze tolerują PHA.

Kto nie może stosować kosmetyków z kwasami?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków z kwasami jest alergia na zastosowaną substancję. Najczęściej zdarza się uczulenie na kwas salicylowy. Część osób jest go świadoma, inne dowiadują się dopiero po pierwszym zastosowaniu preparatu. Jeśli nie masz pewności, czy nie dotyczy to również Ciebie, przed nałożeniem kosmetyku na twarz wykonaj próbę uczuleniową na małym obszarze skóry i odczekaj 24 godziny. Oprócz tego część hydroksykwasów nie może być stosowana przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Dotyczy to zwłaszcza kwasu glikolowego, a także innych kwasów w wysokich stężeniach. Dlatego w gabinetach kosmetycznych nie wykonuje się tego typu zabiegów u tej grupy klientek. 
Inne przeciwwskazania to naruszenie ciągłości skóry, stosowanie antybiotykoterapii i przyjmowanie retinoidów, ekspozycja na promienie UV, aktywne stany zapalne, zakażenia skóry (np. opryszczka) i dermatozy (łuszczyca, AZS). W przypadku niektórych dolegliwości zastosowanie określonej grupy kwasów (np. PHA) jest możliwe, jednak zalecamy zawsze wcześniejszą konsultację z lekarzem.

Kosmetyki z kwasami – nasze propozycje

Wśród bogatej oferty łatwo się pogubić, dlatego mamy dla Was kilka propozycji, dzięki którym bez trudu zaczniecie przygodę z kosmetycznymi kwasami.

PURITY BALANCE to oczyszczający tonik z kwasem salicylowym i mlekowym, który polecamy zwłaszcza cerom tłustym i skłonnym do zmian trądzikowych. Oprócz kwasów zawiera również równoważące i odświeżające skórę olejki eteryczne, łagodzący bisabolol i pantenol, a także mocno nawilżający aloes. Możesz stosować go wieczorem, po umyciu twarzy, przed zastosowaniem serum lub kremu.

Dwustronne płatki złuszczające PREP & RESET to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają skutecznego i niekłopotliwego peelingi. Nasączone kwasem mlekowym płatki pomogą szybko wygładzić skórę, stopniowo ją rozjaśniają i przygotowują do wchłaniania składników aktywnych. Polecamy je zwłaszcza osobom z przebarwieniami i nierównym kolorytem cery. Zawierają także kwas kojowy, który blokuje gromadzenie się melaniny i zapobiega powstawaniu przebarwień.

Posiadaczkom cer suchych i wrażliwych polecamy łagodzącą maskę nawilżającą AWAKEN z glukonolaktonem, która delikatnie złuszcza martwy naskórek, a jednocześnie łagodzi podrażnienia i przywraca prawidłowe nawilżenie. Bogata w antyoksydanty zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne i chroni przed przedwczesnym starzeniem.

Jeśli chcesz włączyć do pielęgnacji polihydroksykwasy, koniecznie sięgnij po RESYNC. Ten rewitalizujący krem na noc z kwasem laktobionowy silnie nawilży i odżywi Twoją cerę podczas snu. Jest bogaty w naturalną witaminę C, zawiera wybitnie nawilżający wyciąg z grzyba śnieżnego i silnie regenerujący teprenone. Każdego poranka zauważysz bardziej miękką, promienną i wypoczętą skórę.



Niezależnie od formy i rodzaju kwasów kosmetyki z kwasami stosuj z rozwagą i wprowadzaj je do pielęgnacji stopniowo. W ten sposób ochronisz skórę przed podrażnieniami i zaobserwujesz, jakie preparaty i składniki najlepiej jej służą. W razie wątpliwości zawsze zasięgnij porady zaufanego kosmetologa.

Powiązane produkty