Czy warto stosować peelingi w pielęgnacji domowej?

Powiedzmy sobie jasno. Idealnie gładka skóra nie istnieje. Każda ma swoją strukturę, na każdej od czasu do czasu pojawiają się niedoskonałości. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które wygładzają ją i poprawiają jej stan. Jednym z nich jest regularne złuszczanie, czyli peeling. Czy warto stosować peelingi pielęgnacji domowej? I jak to robić bezpiecznie? Dziś odpowiemy na te pytania.

Czym jest peeling?

Peeling to zabieg, który ma na celu usunięcie martwych komórek naskórka. Jest stałym elementem profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Z powodzeniem może być też stosowany w warunkach domowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje peelingów, z których każdy ma nieco inne działanie. Dlatego ważne jest, by wybrać odpowiedni dla swojego typu cery.

  • Peelingi mechaniczne (scrubb) wykorzystują drobinki ścierne (np. sproszkowane pestki owoców lub kuleczki jojoba). Na rynku kosmetycznym istnieje podział na peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste. Do pielęgnacji twarzy stosujemy tylko te pierwsze. Peeling gruboziarnisty, z kryształkami cukru lub soli, przeznaczony jest do złuszczania skóry na ciele.
  • Peelingi enzymatyczne zawierają enzymy z owoców (np. papaina z papai, bromelaina z ananasa, ficyna z fig), które rozpuszczają martwe komórki naskórka i umożliwiają ich łagodne usunięcie z powierzchni skóry. Peeling enzymatyczny jest delikatną, ale skuteczną formą złuszczania.
  • Peelingi chemiczne to preparaty, które zawierają kwasy owocowe, kwas salicylowy czy retinol. W gabinetach kosmetycznych substancje te są stosowane w wyższych stężeniach. Dzięki temu doświadczony kosmetolog może odpowiednio regulować głębokość złuszczania. Do użytku domowego stosowane są niższe stężenia, by zapewnić bezpieczeństwo stosowania.
  • Peeling gommage to rodzaj peelingu, który łączy działanie peelingu enzymatycznego i mechanicznego. Nakładamy go na skórę i pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie ścieramy delikatnymi ruchami, powodując jego gumkowanie (stąd nazwa).

Po co złuszczamy martwy naskórek?

Stosowanie peelingów niesie ze sobą szereg korzyści pielęgnacyjnych i może znacznie poprawić kondycję skóry. Peelingi stosujemy w celu:

  • usunięcia martwych komórek naskórka
  • odblokowania zatkanych porów
  • pobudzenia mikrokrążenia
  • dotlenienia skóry
  • eliminacji toksyn
  • stymulacji odnowy naskórka
  • redukcji przebarwień
  • poprawy kolorytu
  • regulacji pracy gruczołów łojowych
  • wygładzenia skóry, redukcji zmarszczek
  • poprawy przenikania składników aktywnych
  • pobudzenia syntezy kolagenu (peelingi chemiczne).

Każdy peeling działa nieco inaczej, ale wszystkie, stosowane poprawnie, są nieocenionym wsparciem również w domowej pielęgnacji. Z tego powodu warto sięgać po nie regularnie.

Jaki peeling wybrać?

Choć wszyscy możemy korzystać z dobrodziejstw złuszczania, to nie każdy peeling nadaje się do wszystkich typów cery.

  • Cera normalna lub mieszana – peeling drobnoziarnisty, enzymatyczny lub gommage.
  • Cera tłusta i trądzikowa bez stanów zapalnych – peeling drobnoziarnisty lub chemiczny (np. z kwasem salicylowym).
  • Cera naczyniowa, wrażliwa – peeling enzymatyczny lub chemiczny na bazie kwasu laktobionowego i glukonolaktonu.
  • Cera sucha – peeling enzymatyczny, peeling z kwasem mlekowym.
  • Cera dojrzała – peeling enzymatyczny, peelingi chemiczne (np. kwas glikolowy, mlekowy), retinol.

    W jaki sposób złuszczać skórę w domu?

    Zależnie od rodzaju peelingu i typu skóry sposób wykonania zabiegu będzie się różnić. Peelingi drobnoziarniste nakładamy na oczyszczoną i lekko zwilżoną skórę. Okrężnymi ruchami masujemy twarz przez 2 – 3 minuty i zmywamy wszystko ciepłą woda. Po peelingu skóra jest przygotowana na aplikację maski lub kremu. Taki peeling stosujemy 1 lub 2 razy w tygodniu.

    Peeling enzymatyczny nakładamy jak maskę, rozprowadzając cienką warstwą na skórze. Pozostawiamy go na kilka minut. Zawsze stosujemy się do zaleceń zapisanych na opakowaniu produktu. W trakcie, gdy preparat pracuje na twarzy, warto delikatnie przemasować go zwilżonymi palcami. Enzymy lubią środowisko wodne i dużo lepiej w nim działają. Po upływie określonego czasu peeling zmywamy i nakładamy maskę lub krem. Jeśli skóra jest sucha lub wrażliwa peeling enzymatyczny stosujemy nie częściej niż raz na tydzień.

    Jeśli wybierzesz peeling na bazie kwasów, ściśle kontroluj czas, na jaki powinien być nałożony. Niektóre peelingi można pozostawić na całą noc, inne należy zmyć po kilku minutach. Takich peelingów również nie wykonujemy częściej niż raz w tygodniu. Bez względu na rodzaj kwasu koniecznie stosuj fotoprotekcję z wysokim SPF.

    O tym, w jaki sposób stosować retinol pisaliśmy tutaj. Zachęcamy Cię do zapoznania się z artykułem, zanim zdecydujesz się na wprowadzenie tego rodzaju pielęgnacji.

    Jaki preparat złuszczający wybrać?

    W naszej ofercie znajdziesz wiele kosmetyków, które pomagają usuwać martwe komórki naskórka i pobudzają skórę do odnowy. Podpowiadamy, co najlepiej wybrać, szczególnie jeśli dotąd po peelingi sięgałaś przypadkowo.


    glow
    purity-detox-scrub
    pure-enzymes

    GLOW to błyskawicznie odświeżająca maska z enzymami z figi, ekstraktem z bambusa i kwasem mlekowym. Szybko wygładza, rozjaśnia i dodaje skórze blasku. Dzięki olejkom eterycznym z owoców cytrusowych i niacynamidowi doskonale sprawdzi się przy skórze skłonnej do przetłuszczania i wyprysków. Możesz stosować ją bezpiecznie również w przypadku cery suchej i naczyniowej.

    PURITY DETOX SCRUB to drobnoziarnisty peeling z kwasem salicylowym, polecany posiadaczom cer tłustych, z rozszerzonymi porami i tendencją do zaskórników. Usuwa pozostałości makijażu, zanieczyszczenia i nadmiar sebum, a przy tym reguluje pracę gruczołów łojowych. Drobinki ścierne z maku pobudzają mikrokrążenie i pomagają odzyskać zdrowy koloryt skóry.

    PURE ENZYMES to maska złuszczająca z enzymami żurawinowymi i kwasem mlekowym, niezwykle bogata w antyoksydanty. Złuszcza martwy naskórek, zmniejsza stany zapalne, wyrównuje koloryt cery i neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Stosowana regularnie odmładza cerę, dodaje jej witalności i energii. To idealny wybór dla osób, które zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia.


    Niezależnie od tego, jaki preparat wybierzesz, stosuj go z rozwagą. Pamiętaj, że skóra nie lubi nadmiernego złuszczania, reaguje podrażnieniem i pogrubianiem się naskórka. Dlatego lepiej nie łączyć ze sobą kilku peelingów w jednym zabiegu. Unikaj też codziennego stosowania szczoteczek oczyszczających, jeśli już po nie sięgasz, rób to nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. I niezależnie od pory roku po peelingach stosuj ochronę przeciwsłoneczną.

    Powiązane produkty