Pielęgnacja cery męskiej

Podejście do pielęgnacji cery męskiej w ostatnich latach uległo diametralnej zmianie. Nikogo nie dziwi już fakt, że panowie decydują się dbać o wygląd i przeciwdziałać objawom starzenia. Mężczyźni są też coraz częściej klientami salonów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Od tradycyjnego myślenia, które ograniczało dbanie o skórę jedynie do bardzo podstawowych kroków, przeszliśmy do szeroko zakrojonego podejścia, które promuje regularność, dopasowanie i troskę o potrzeby indywidualnej skóry. Z dzisiejszego artykuły dowiesz się, jakie potrzeby ma cera męska i jak zaplanować dla niej prawidłową pielęgnację.

Charakterystyka cery męskiej

Cera męska, podobnie jak cera kobieca, ma swoje unikalne cechy charakterystyczne, które wynikają z różnic biologicznych między płciami. Skóra mężczyzn zazwyczaj jest grubsza niż skóra kobiet. Ma tendencję do większego zagęszczenia kolagenu, co sprawia, że wydaje się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych i proces starzenia. U mężczyzn bardziej aktywne są również gruczoły łojowe. Wynika to z wyższego poziomu testosteronu, który stymuluje produkcję sebum. W męskiej skórze jest też znacznie więcej mieszków włosowych. Oprócz wymienionych już cech cery męskiej widoczne są także inne, odróżniające ją od skóry kobiet. Należą do nich:

  • Grubsza warstwa rogowa
  • Ciemniejsze zabarwienie (zwiększona ilość melanocytów)
  • Niższe pH naskórka
  • Lepsze nawilżenie (mniejsza przeznaskórkowa utrata wody)
  • Większe napięcie skóry
  • Mniejsza elastyczność skóry (mniejsza ilość włókien elastynowych)
  • Większa predyspozycja do chorób łojotokowych
  • Zmniejszona wrażliwość na bodźce czuciowe
  • Cieńsza wyściółka tłuszczowa.

Najczęstsze problemy cery męskiej

Specyficzne cechy męskiej skóry z jednej strony sprawiają, że zdaje się ona być mniej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z drugiej natomiast sprzyjają powstawaniu określonych problemów. Panowie najczęściej borykają się z:
  • Trądzikiem i stanami zapalnymi,
  • Łojotokiem,
  • Podrażnieniem skóry (zwłaszcza spowodowanym goleniem),
  • Przesuszeniem (golenie uszkadza barierę hydrolipidową),
  • Powstawaniem głębokich zmarszczek.

Ze względu na te przypadłości pielęgnacja cery męskiej wymaga indywidualnego podejścia i dobrze dobranych składników aktywnych. Nienajlepszym pomysłem jest korzystanie z produktów używanych przez partnerkę. Potrzeby jej cery będą zazwyczaj inne, a w konsekwencji Twoja skóra będzie jeszcze bardziej zaburzana.

Pielęgnacja cery męskiej krok po kroku

Po pierwsze i najważniejsze – Twoja cera potrzebuje zaplanowanego działania. Bardzo wielu panów ma tendencję do przypadkowej pielęgnacji, używania tego, co im akurat w ręce wpadnie. Nie potrzebujesz pękającej w szwach kosmetyczki. Wystarczą trzy proste kroki, byś szybko odczuł różnice w funkcjonowaniu Twojej skóry.

1. Oczyszczanie – zapomnij o mydle. To jeden z podstawowych błędów popełnianych w pielęgnacji przez mężczyzn. Tradycyjne mydła, również te w płynie, mają zbyt wysokie dla skóry twarzy pH. Zawierają też silne związki powierzchniowo-czynne, które uszkadzają barierę naskórkową. Zamiast mydła wybierz łagodny żel lub piankę, które dokładnie oczyszczą cerę, a jednocześnie będą nawilżały i koiły podrażnienia. Pamiętaj, że skóra zbyt agresywnie oczyszczania zacznie produkować nadmiar sebum.

2. Nawilżanie – kolejnym krokiem jest dostarczenie Twojej skórze składników nawilżających. W tym celu możesz po prostu postawić na lekki, nawilżający krem, lub włączyć do pielęgnacji dodatkowo serum ze składnikami wiążącymi wilgoć w skórze. Dobrze, jeśli krem będzie miał jednocześnie działanie łagodzące, dzięki czemu ukoi skórę po goleniu.

3. Ochrona przed UV – ten etap jest przez większość panów niestety pomijany. Musimy jednak przypomnieć, że narażając się na działanie promieni słonecznych, nie tylko przyspieszamy starzenie się skóry. Zwiększamy również prawdopodobieństwo chorób nowotworowych.

Oczywiście, taką pielęgnację można rozbudować wg potrzeb. Jednak już regularne stosowanie tylko tych trzech kroków da Ci gwarancję zdrowszej i młodziej wyglądającej cery.

Substancje aktywne dla cery męskiej

Ponieważ cera męska ma nieco inne potrzeby niż skóra kobiet, w kosmetykach do pielęgnacji warto przede wszystkim szukać składników, które:

  • Nawilżają
  • Łagodzą podrażnienia
  • Normalizują pracę gruczołów łojowych

W gąszczu przeróżnych substancji bardzo łatwo się pogubić, dlatego zwracamy Twoją uwagę zwłaszcza na:

  • Kwas hialuronowy
  • Trehalozę
  • Aloes
  • Kwas mlekowy
  • Glukonolakton
  • Pantenol
  • Olejek z drzewa sandałowego
  • Niacynamid
  • Kurkumę

To składniki, które działają wielokierunkowo. Nie tylko nawilżą i ukoją Twoją skórę, ale będą również zapobiegały powstawaniu stanów zapalnych, regulowały pracę gruczołów łojowych i przeciwdziałały powstawaniu zmarszczek.

Które kosmetyki wybrać

Wiesz już, że Twoja cera potrzebuje szczególnej troski i lepiej nie fundować jej pielęgnacji z przypadku. Jeśli chcesz uporządkować swoją kosmetyczkę i zadbać o skórę w sposób przemyślany, sięgnij po proponowane przez nas produkty.

Do codziennego oczyszczania wybierz łagodny żel BENEFIT CLEAN. Znajdziesz w nim nawilżająco-łagodzący glukonolakton i przeciwzapalny olejek z drzewa sandałowego. Po prostu nałóż żel na zwilżoną skórę, masuj okrężnymi ruchami i dokładnie spłucz. BENEFIT CLEAN świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie skóra łatwo wysusza się i ulega podrażnieniom.

Jeśli Twoja cera przetłuszcza się i masz tendencję do zaskórników, możesz sięgnąć po piankę CLARIFY. Zawiera kwas salicylowy, który reguluje pracę gruczołów łojowych i odblokowuje pory. Najlepiej stosować ją zamiennie z BENEFIT CLEAN.

Po dokładnym osuszeniu twarzy zaaplikuj krem. Właściciele cery skłonnej do przetłuszczania bez wątpienia polubią beztłuszczowy krem nawilżający SHINELESS. Zawiera on mocno nawilżającą trehalozę, a także przeciwzapalny i odmładzający niacynamid. Jest niezwykle lekki, błyskawicznie i całkowicie się wchłania. Panom z cerą suchą i bardziej wrażliwą polecamy natomiast wzmacniający mikrobiom krem HARMONIZE. Ma on także lekką formułę, ale zawiera przeciwzapalny postbiotyki i antyoksydanty, które chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

Na koniec zastosuj filtr UV. Wypróbuj naszą mgiełkę PROTECT UV z SPF 30. Jest niezwykle lekka, zawiera dodatkowo nawilżającą trehalozę i wodę kokosową, a po nałożeniu nie pozostawia białego osadu, którego większość z nas bardzo nie lubi. Wystarczy, że rano rozpylisz ją na dłonie i ostrożnie wmasujesz w skórę.



Pamiętaj, że stan Twojej skóry to wynikowa genów, stylu życia i nawyków pielęgnacyjnych. Na pierwsze nie masz wpływu, na dwa ostatnie tak. Czasu nie da się cofnąć, ale niezależnie od tego, w jakim miejscu w życiu się znajdujesz, możesz zacząć wprowadzać zmiany, które pozytywnie wpłyną na Twoją skórę teraz i w przyszłości.

Powiązane produkty